Społeczeństwo

Mechanika prawdy

Z życia sfer

Jest szansa, że poznamy wreszcie prawdziwe przyczyny katastrofy smoleńskiej.

„Gazeta Polska Codziennie” poinformowała, że do badań na ten temat zamierza przystąpić grupa profesorów polskich uczelni technicznych – specjalistów w dziedzinie mechaniki. „To kiełkowało w nas już od dawna” – zdradza jeden z nich, przyznając, że dotąd wraz z kolegami cierpliwie czekał na wyniki badań różnych komisji. Niestety, wyniki te okazały się sprzeczne z podstawowymi zasadami fizyki. „Mieliśmy nadzieję, że uda im się coś wyjaśnić. Ale się nie udało, więc niech wreszcie zajmą się tym osoby kompetentne”.

Głównym celem grupy profesorów ma być teraz zorganizowanie konferencji naukowej, która pozwoli ostatecznie zrozumieć, co się stało 10 kwietnia 2010 r., w tym m.in. ustalić położenie prezydenckiego samolotu i jego prędkość w momencie zderzenia z ziemią. Jest to niezbędne, gdyż, jak powiadają uczeni, na razie „wszelkie wyjaśnienia dotyczące mechanizmu zniszczenia pochodzą od osób pozbawionych wiedzy i wykształcenia z dziedziny mechaniki”.

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób Tupolew mógł przy uderzeniu rozpaść się, a na skutek zderzenia z drzewem – odwrócić się, uczeni chcą przeprowadzić wiele skomplikowanych badań. Niestety nie wiadomo, czy zdobędą na nie państwowe środki, gdyż w niektórych instytucjach ich inicjatywa spotkała się z brakiem zrozumienia. Pieniędzy odmówiła już Polska Akademia Nauk, decyzji wciąż nie podjęło Narodowe Centrum Badań. Nic dziwnego, że część profesorów czarno widzi przyszłość badań. „Grupa trzymająca władzę szybciej zlikwiduje polskie uczelnie techniczne, aniżeli dopuści do tej konferencji naukowej. Przecież oni doskonale znają prawdę i niepotrzebne są te nasze badania” – mówi „GPC” jeden z profesorów, który z oczywistych powodów chce pozostać anonimowy.

Oczywiście nie ma gwarancji, że w celu storpedowania konferencji rząd Donalda Tuska nie posunie się do tak drastycznych rozwiązań jak likwidacja polskich uczelni technicznych. Wierzymy jednak, że każda próba takiej likwidacji spotka się z ostrą reakcją „GPC” i innych niepokornych mediów.

Naszym zdaniem konferencja musi się odbyć choćby dlatego, żebyśmy uzyskali odpowiedź na kluczowe pytanie: czy do katastrofy smoleńskiej mogło, ewentualnie musiało, dojść wbrew prawom fizyki? Od tej odpowiedzi zależy nasze zaufanie do dotychczasowych ustaleń tej nauki oraz sens jej dalszego uprawiania. Może dojść do tego, że wnioski z konferencji wykażą potrzebę stworzenia przez grupę uczonych skupionych wokół „GPC” podstaw nowej i bardziej kompletnej fizyki, która oprócz mechaniki klasycznej i mechaniki kwantowej, zawierałaby także mechanikę smoleńską. Nie ma pewności, czy mechanika ta usprawni latanie samolotom, ale z pewnością poszerzy naszą wiedzę o ich spadaniu.

Polityka 49.2011 (2836) z dnia 30.11.2011; Felietony; s. 4
Oryginalny tytuł tekstu: "Mechanika prawdy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Świat

Wielka Brytania była liderem szczepień. Więc co poszło nie tak?

Chociaż szczepi się rekordowo wielu młodych i rozważane jest wprowadzenie nakazu kłucia pracowników domów opieki, to wirus nie ustępuje. Wariant delta się szerzy, a Boris Johnson znów jest w ogniu krytyki.

Mateusz Mazzini
19.06.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną