Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Społeczeństwo

Tusk wybiera wicepremiera

Z życia sfer

Polityka
Ostatnie, bardzo niekorzystne sondaże mocno zaniepokoiły otoczenie premiera. Donald się wścieka – mówią pracownicy Kancelarii.

W poniedziałek rano kazał wezwać pilnie Arabskiego i Ostachowicza, a potem z gabinetu dochodziły już tylko odgłosy uderzeń piłki. Podobno, jak jest zły, robi z foteli bramkę, Ostachowicza ustawia na obronie, Arabskiego między fotele i trenuje rzuty wolne. Kiedy około południa wychodzili zziajani, premier rzucił za nimi, że na wieczór mają zwołać posiedzenie kierownictwa partii. – Tylko bez Schetyny! – dodał na tyle głośno, że cały BOR słyszał.

O samym przebiegu spotkania wiemy niewiele, tyle ile udało się wycisnąć od jednego z uczestników, byłego schetynowca, który teraz podaje się za przyjaciela Grasia i twierdzi, że nie lubi, jak szef wyżywa się na Grasiu. – Co chwila któryś z ministrów wsadza mnie na minę – kipiał Tusk – nasz wizerunek się rozsypuje, Graś chowa się przed dziennikarzami, a ja za was wszystkich muszę świecić oczami. Oczekuję poważnych propozycji, co robić. Ostrzegam, że mam w odwodzie Schetynę i nie zawaham się go użyć, jeśli nie będę mógł liczyć na was. – Te słowa premiera – mówi nasz informator – zrobiły piorunujące wrażenie i zaraz zaczęły się sypać pomysły.

Jeden z szefów Klubu PO zasugerował, żeby podrażnić Kaczyńskiego, bo prawie się nie odzywa i od razu notowania Platformy lecą na zbity pysk. – Nic z tego nie będzie – oponował drugi wiceszef Klubu. – Kaczor kompletnie zobojętniał, już od paru tygodni nawet nikogo porządnie nie obraził. Nie, nie, nie ma co liczyć na opozycję. Palikot zaczął nas popierać w sprawie emerytur, Miller pojechał gdzieś w Polskę, tylko Pawlak nas atakuje, ale też nie wiadomo, czy to dobrze, czy źle. Ja bym proponował zdymisjonować Muchę. Faceci są na nią wkurzeni, że nie zna się na piłce, a kobitki nie lubią jej za wygląd. Jedno pacnięcie, Donald, i poprawiamy notowania u wszystkich.

Od znania się na piłce to jestem ja – powiedział ponuro Tusk. Jak zwolnię Muchę, to mnie feministki uduszą, już prędzej wolałbym zwolnić Zdrojewskiego, bo mnie wrobił w te ACTA. – Akurat do Zdrojewskiego – zauważyła wpływowa posłanka – ludzie pretensji nie mają, już raczej do Boniego, bo to on przepraszał, więc, znaczy, jest winien. – Ja też przepraszałem – zauważył cierpko Tusk. – To zwolnij Arłukowicza – rzucił trzeci wiceprzewodniczący partii. – Lepiej Sikorskiego – podpowiedział ktoś z zebranych. Nowaka? Budzanowskiego? – Kto to jest Budzanowski? Przez chwilę zrobił się tumult, aż wreszcie premier uspokoił towarzystwo: nie będziemy nikogo zwalniać, pomyślcie raczej, kogo by przyjąć do rządu, np. na wicepremiera. Zaczęła się licytacja: to musiałby być ktoś popularny. Sprawny medialnie. Operatywny. Musi budzić zaufanie. Przebiegły. Atrakcyjny jak Mucha. Twardy jak Schetyna...

Dobrze, rozumiem – zakończył premier. W takim razie niech ktoś zaraz dzwoni do Rutkowskiego. A panów Arabskiego i Ostachowicza proszę do mnie.

Polityka 08.2012 (2847) z dnia 22.02.2012; Felietony; s. 4
Oryginalny tytuł tekstu: "Tusk wybiera wicepremiera"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Czarodziejskie mury Sokołowska. Ludzie przyjeżdżają tu i zostają. Łatwo wsiąknąć

Tutaj rozgrywała się akcja ostatniej powieści Olgi Tokarczuk „Empuzjon”. Empuzy, żeńskie zjawy, czasem krwiożercze, odegrały w niej istotną rolę. Ale to tylko literacka fantazja. W realu Sokołowsko zamieszkuje coraz więcej dobrych duchów. Ich główne zajęcie – przywracanie ducha uzdrowisku.

Joanna Podgórska
15.11.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną