Renesans polskiego modernizmu

Lepiej dla źle urodzonych?
Plebiscyt na najpiękniejsze i najszpetniejsze budynki w architekturze (POLITYKA 5 i 8) daje szanse rozmowy o stosunku do powojennego modernizmu w Polsce. Może wyburzenie dworca w Katowicach było ostatnim aktem tragedii, jaka dotyka obiekty wzniesione w tym stylu?
Hala Arena w Poznaniu.
Filip Springer/Polityka

Hala Arena w Poznaniu.

Osiedle Tysiąclecia w Katowicach.
Filip Springer/Polityka

Osiedle Tysiąclecia w Katowicach.

Stacja Powiśle - dziś znajduje się tu modny warszawski klub.
Filip Springer/Polityka

Stacja Powiśle - dziś znajduje się tu modny warszawski klub.

Gdy w 2003 r. w Katowicach wyburzono Halę Baildon, jeden z najciekawszych zabytków powojennego modernizmu w Polsce, w jej obronie stanęła niewielka grupka zapaleńców. Pokrzyczeli, napisali kilka listów, nikt się nimi wtedy specjalnie nie przejął. W grudniu 2006 r. wyburzano Supersam w Warszawie, a w jego obronie protestowała liczna grupa warszawiaków, z historykiem sztuki Pawłem Giergoniem na czele. Nie udało im się uchronić obiektu, ale zmarły niedawno Stefan Kuryłowicz do końca życia (także w ostatnim udzielonym wywiadzie) musiał się gęsto tłumaczyć, dlaczego pozwolił na wyburzenie tego obiektu i postawienie tam zaprojektowanego przez siebie budynku. W 2010 r. pojawiły się plotki, że bank PKO BP chce wyburzyć warszawską Rotundę. Od razu powstał komitet obrony popularnego okrąglaka, a bank zapowiedział, że o losie obiektu zadecyduje po Euro 2012.

Na początku 2011 r. z powierzchni ziemi zniknął jednak Dworzec PKP w Katowicach. W jego obronie stanęło kilkanaście tysięcy internautów, media, środowisko architektów z Polski i prawdziwe światowe sławy, które do władz Katowic pisały listy, by obiektu nie wyburzać. Pod jednym podpisała się Rada Naukowa Wydziału Architektury słynnego Massachusetts Institute of Technology. Dworzec wyburzono, jednak temat nie umarł, obrońcy obiektu odkryli, że zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków była przedwczesna. W czerwcu potwierdził to generalny konserwator zabytków, a sprawa trafiła do prokuratury.

Akcja modernizacja

Wszystkie te obiekty łączyła metryka – powstały w czasach PRL – oraz zaniedbania, jakimi obrosły w ciągu dwóch dekad wolnej Polski. – Dworzec w Katowicach został wyburzony z powodu brudu – uważa Tomasz Malkowski, architekt i autor profilu Brutal z Katowic na Facebooku, gdzie przez ponad rok bronił obiektu przed wyburzeniem. – To była doskonała architektura, doceniona na świecie. Wystarczyło ją umyć, tak jak wystarczyło umyć Dworzec Centralny.

To właśnie stołeczny Centralny daje nadzieję, że to, co wydarzyło się w Katowicach, już więcej się nie powtórzy. Na największym warszawskim dworcu prace właśnie dobiegają końca i trudno nie odnieść wrażenia, że obiekt niemal całkowicie zmienił swoje oblicze. – Zanim przystąpiliśmy do projektowania, wnikliwie studiowaliśmy nie tylko plany, ale też zdjęcia dworca z czasów jego świetności – tłumaczy Grzegorz Niwiński z Towarzystwa Projektowego, odpowiedzialnego za modernizację obiektu. – Naszym celem było przywrócenie mu walorów, które przez lata zaniedbań zarosły brudem i niekontrolowaną eksplozją wolnego handlu w jego podziemiach.

Wraz z wejściem na Centralny pierwszych ekip remontowych rozpoczął się tu sezon prawdziwych niespodzianek. W 2010 r. cała Polska usłyszała o ukrytych sekretnych magazynach mięsa, zaopatrujących chyba wszystkie warszawskie budki z kebabami. Zaraz potem na głowy robotników demontujących jeden z pasaży handlowych posypał się grad... portfeli. Okazało się, że szczeliny w konstrukcji pasażu były ulubionym wśród złodziei miejscem pozbywania się wyczyszczonych z gotówki zdobyczy. – W tym samym pasażu odkryliśmy rzędy okien. Nie mieliśmy pojęcia, że tam były. Dworzec ciągle nas zaskakiwał – mówi Grzegorz Niwiński.

Purystom modernizacja dworca się jednak nie podoba. Wśród nich jest pierwszy autor wnętrz obiektu, architekt i artysta plastyk Andrzej Pańkowski. – Nie wiem, czy zabrakło dobrej woli, czy pieniędzy, ale spod warstwy świeżej farby wyłazi tam tandeta. Modernizacja dworca w takim kształcie jak obecny nie ma sensu, już lepiej było ten obiekt wyburzyć – denerwuje się Pańkowski i zaraz dodaje: – Trudno nie wspomnieć też o tym, że nikt nie zapytał mnie o zdanie projektując konkretne rozwiązania. Tymczasem mam do tego jako autor pełne prawo.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną