Obraz po katastrofie wydaje się aż nierzeczywisty: potężne lokomotywy wyrzucone z toru niczym dziecięce zabawki, pogięte i sprasowane żelastwo wagonów. Błąd człowieka? Zawodna technika? Za takimi zdarzeniami kryje się zwykle ciąg błędów, zaniedbań, zaniechań.
Zanieczyszczona sól, która trafiała do fabryk spożywczych, wzbudziła strach w całym kraju. Czy jest groźna dla zdrowia – nie wiadomo. Na pewno szkodzi gospodarce. Główną ofiarą nieuczciwych pośredników stała się reputacja polskich producentów żywności.
Ani Kościoła, ani państwa nie stać na dalsze udawanie Greka w sprawie kościelnych finansów. Już 15 marca rząd zaczyna dyskusję z Kościołem o przyszłości Funduszu Kościelnego.
Rosyjska komisja wyborcza spisała się na medal – jakkolwiek zagłosowali Rosjanie, niedzielne wybory prezydenckie zdecydowanie wygrał Władimir Putin po raz trzeci zostając prezydentem Federacji.
Gdyby Waldemar Pawlak prowadził firmę, a nie partię, pewnie myślałby teraz o ogłoszeniu upadłości. PSL naprawdę cienko przędzie.
Niesłyszalne w życiu publicznym, niewidzialne dla najbliższych. Takie, co to zupę mają zawsze na gazie, męża muszą oprać, dzieci wyprawić do szkoły. Zmaterializowały się za sprawą książki Danuty Wałęsy.
Coraz więcej młodych, przebojowych sięga po antydepresanty. Jedni, bo przygniótł ich sukces. Drudzy, żeby osiągnąć jeszcze większy. Nie boją się ich brać, traktują niczym suplement diety. Boją się odstawić.
W lokalnych samorządach puchną biura prasowe, departamenty promocji, referaty komunikacji społecznej. Nazywa się to nowocześnie: PR. Ale kojarzy się z socjalistyczną propagandą sukcesu.
Za dwadzieścia parę lat będziemy w stanie pracować dłużej. Ale jeszcze nie teraz i na pewno nie wszyscy. Z badań wynika, że zdrowie i samopoczucie pozwalają na dłuższą pracę zaledwie połowie obecnych sześćdziesięciolatków.
Lepiej odsprzedać drobne polskie monety w punkcie skupu złomu, niż płacić nimi za towar w sklepie. Na kilogramie jednogroszówek możemy w ten sposób zarobić 9,40 zł.
Kryzys w Europie sprawił, że Polacy trzymają dziś rekordową część swoich oszczędności w bankach. Oprocentowanie wielu lokat jednak rozczarowuje. To szansa dla emitentów obligacji. W kolejce po nasze pieniądze ustawiają się m.in. Skarb Państwa, firmy i samorządy. To może być teraz niezły interes dla obu stron.
Szahinda zawzięła się na prezydenta Sadata, przez co lądowała co rusz w więzieniu. Mansura rzuciła „nie” męskim zakazom w rodzinie i została pisarką. Kobiety są od dawna obecne na egipskiej agorze. Czy w rodzącej się demokracji będzie im łatwiej?
Prawie rok po tragedii Mijoko Takeda, blada staruszka o niepewnych gestach, mogła wreszcie wejść do swojego domu w Okumie. W masce na ustach i ze strachem w oczach brała w dłonie, jeden po drugim, należące do niej przedmioty.
W odróżnieniu od Francuzów, którzy nie zamierzają pracować do 62 roku życia, Niemcy przełknęli o wiele dalej idące zmiany. Zaczęli już podnosić wiek emerytalny do 67 lat, choć wciąż nie wiadomo, kto zatrudni seniorów.
Obecny kryzys jest chyba pierwszym, który nie stworzy żadnej alternatywnej utopii. Żadnego nowego Lenina, który wskaże porywające rozwiązanie.
Zdumiewające, jak szybko trauma września 1939 r. uprzytomniła Polakom, mieszkańcom podbitego kraju, że skuteczną bronią jest śmiech i kpina z okupantów.
Co wiadomo dzisiaj o życiu służby domowej w Polsce międzywojennej?
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Czy gry komputerowe to dobra gimnastyka dla naszego mózgu? Czy regularnie w nie grając możemy rozwinąć szare komórki jak kulturysta mięśnie na siłowni?
Dla nas, dzieci sieci, najważniejszą wartością jest wolność: słowa, dostępu do informacji, kultury. Potrzebujemy systemu, który by spełniał nasze oczekiwania.
„Rozstanie” wraca do repertuaru wybranych kin, przede wszystkim zaś ukazuje się na płycie DVD.
Pod zmysłową, magiczną powierzchnią czai się groza jak w filmach Lyncha.
Strzelanka z elementami RPG, tak można skwitować zrealizowaną z wielkim rozmachem wojenną sagę o francuskiej dziennikarce więzionej przez afgańskich talibów.
Perwersyjnie pociągające, jak filmy klasy C, horrory gore czy program Telewizji Trwam.
Koprodukcja z dwiema drugorzędnymi operami włoskimi nie była nam do niczego potrzebne.
To opowieść o poczuciu winy i granicach odpowiedzialności, przywołująca skojarzenia z Dostojewskim i Kafką.
Po odejściu z POLITYKI, której poświęca w tych wspomnieniach sporo uwagi, Tadeusz Drewnowski związał się z polonistyką Uniwersytetu Warszawskiego.
●●●●○○
●●●●●○
"Rough mixes", czyli zgrania jeszcze niedopieszczone.
Jazzpospolita ma bardzo dojrzałych muzycznie i świetnie zgranych instrumentalistów.
To wystawa o tych, którzy zaludniają miasta i nadają im sens, którzy się przystosowują lub próbują znaleźć sobie małą enklawę.
Na scenach, ekranach małych i dużych brylują aktorki dojrzałe. W USA i Europie Zachodniej. W Polsce sprawa jest bardziej skomplikowana.
W „Ręce Flauberta” Renaty Lis Flaubert obchodzi mnie najmniej.
Nie zamierzam robić filmów wyłącznie o przeszłości, ale uważam, że nie można ignorować swojej historii ani uważać, że przeszłość została zamknięta w szafie raz na zawsze.
Premiera „Wstydu” wywołała w USA ostrą dyskusję o cenzurze, a także o różnicach między europejskim a amerykańskim podejściem do tego, co w kinie można pokazywać, a co jest niedopuszczalne.
Dla mojego pokolenia, w znacznym stopniu wychowanego na jej piosenkach, była jedną z tych osób, dzięki którym w czasach PRL istniały, tak przecież zawsze potrzebne, enklawy radości i piękna.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Plebiscyt na najpiękniejsze i najszpetniejsze budynki w architekturze (POLITYKA 5 i 8) daje szanse rozmowy o stosunku do powojennego modernizmu w Polsce. Może wyburzenie dworca w Katowicach było ostatnim aktem tragedii, jaka dotyka obiekty wzniesione w tym stylu?
Rewolucja biustonoszowa w Polsce zaczęła się w Internecie. „Niepokoją mnie tendencje do ograniczania EM na przykład CH Purple. Ma wyraźnie mniejszy zasięg niż kiedyś Chaber, HP często kończą się na G-GG”. Stanikomaniaczki z Internetu tak się ze sobą porozumiewają.
Grupy rekonstrukcji historycznej to nie tylko folklor i zabawa, jak często pokazują media. Uczestnictwo w nich staje się czasem sprawą najważniejszą w życiu.
Wysiłkiem wielu osób i kosztem prawie pół miliarda złotych supernowoczesna korweta „Gawron” powstawała bezskutecznie od 11 lat.
W czasach PRL na występy do USA jeździł między innymi kabaret Dudek.
Niewiele tu ludzi i ich osad. Na wielkich połaciach: zupełny brak wody i życia. Tylko te gwiazdy. Nigdzie niebo nie jest tak namacalnie blisko Ziemi jak na tej chilijskiej pustyni.