Bezrobotne poprawiły wizerunek i od razu stanęły na nogi

Dofinansowanie na dowartościowanie
30 bezrobotnych pań z Siemianowic Śląskich dostało pieniężne bony na poprawę wyglądu. Impuls dał Karol, książę Walii. No i teraz panie są rozrywane na rynku pracy.
W trakcie realizacji bonów wyszło, że niektóre panie nie rozumiały pojęcia „ubranie z przeznaczeniem do pracy” i kupowały zbyt dosłownie, np. fartuchy i czapki kucharskie.
Roberto Manzotti/BEW

W trakcie realizacji bonów wyszło, że niektóre panie nie rozumiały pojęcia „ubranie z przeznaczeniem do pracy” i kupowały zbyt dosłownie, np. fartuchy i czapki kucharskie.

Autorskie programy aktywizacji defaworyzowanych (czytaj: bezrobotnych) to numery popisowe Powiatowych Urzędów Pracy w całej Polsce. Weźmy Jarocin. Tam poszli w rowery i iPady, adresowane do osób młodych, z terenów wiejskich, bez kwalifikacji. Celem roweru zakupionego w drodze przetargu (po 1,3 tys. zł sztuka) jest mobilizacja w dojeździe do pracy, gdyż w powiecie zlikwidowano PKS; celem tabletu (po 2 tys. zł sztuka) – pomoc w zaprezentowaniu się poprzez tworzenie multimedialnych portfolio. Beneficjenci zostali przeszkoleni z poruszania się w ruchu drogowym i informatyki, a sprzęt dostaną na własność pod warunkiem, że dotrwają do grudnia, czyli końca programu na stażach przy… robotach publicznych. Poszło 650 tys. zł z rezerwy Ministerstwa Pracy i gminnej. Wyszło rozrzutnie.

PUP w Wymiarkach (lubuskie) poszedł w wyjazdy grillowo-odprężające. We wrześniu defaworyzowani zwiedzili Świnoujście, gdzie w ramach kilkudniowych zajęć z indywidualnej ścieżki reintegracji biegali po plaży; w sierpniu trenowali konstruktywne gospodarowanie czasem: organizatorzy wręczyli im śpiewniki oraz uczyli grać w kalambury (za pomocą gestów pokazywano hasła z trzech kategorii: film, przysłowia, sławni ludzie). Wyszło absurdalnie.

Siemianowice Śląskie poszły w bony pieniężne na dowartościowanie wizualne samotnych matek w ich własnych oczach. Wyszło.

Faza konceptualizacji

Pierwszy impuls Siemianowicom dał już w 2004 r.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną