Społeczeństwo

Inicjatywy patronackie

Z życia sfer

Trwa dyskusja, kto powinien lub nie powinien temu czy tamtemu patronować.

Instytucja patrona przeżywa ostry kryzys, dzisiejsi patroni to często ludzie wczorajsi, którzy do patronowania się nie nadają np. z powodu niewłaściwych życiorysów lub szkodliwych poglądów. Ponieważ niektóre z tych osób od dawna nie żyją, szansa na to, że zmienią poglądy na takie, dzięki którym w dalszym ciągu będą się nadawały na patronów, jest niestety niewielka.

Potrzeba nam patronów dla przedszkoli, szkół, mostów, stadionów, a nawet list wyborczych do europarlamentu. Rozchwytywani są zwłaszcza kandydaci zmarli, o których wiadomo, że patronowania nie odmówią. Niestety, pula tych kandydatów jest ograniczona, dlatego coraz chętniej sięga się po osoby jeszcze żyjące. Niektórzy śmiało sięgają po samych siebie, np. Janusz Palikot, który z powodu braku lepszych kandydatów postanowił osobiście zostać patronem ruchu swojego imienia, co wywołało ostry sprzeciw polityków PiS.

Nie jest to zresztą jedyny patron, jaki nie podoba się PiS. Radni tej partii alarmują, że w Warszawie wszędzie roi się od podejrzanych patronów ulic. Na pisowskiej liście, sporządzonej na podstawie zasobów IPN, znalazło się 16 nazwisk skompromitowanych patronów, uwikłanych „w działalność antypaństwową wobec marszałka Józefa Piłsudskiego, sprzyjanie Sowietom, a także aktywność w czasach stalinowskich”. PiS zabiega o wprowadzenie na ich miejsce ludzi zaufanych, lepiej nadających się do patronowania. Kilka miesięcy temu wiceprezes PiS Mariusz Kamiński wydał okólnik nakazujący stołecznym działaczom rozpoczęcie poszukiwań nowych kandydatów i przesyłanie ich danych osobowych do partyjnej centrali. Miejmy nadzieję, że jakieś godne zaufania i w nic nieuwikłane osoby uda się w zasobach IPN znaleźć.

Patronów zmieniają także niektóre urzędy. Premier Tusk nadał niedawno stanowisku ministra spraw wewnętrznych imię i nazwisko prawnuka wielkiego pisarza Henryka Sienkiewicza. Nowe imię i nazwisko ma otrzymać również minister sprawiedliwości. Wprawdzie kilka dni temu premier zdecydował, że na razie urząd ten będzie nadal nosił imię Jarosława Gowina, ale wiadomo, że w przyszłości wolałby kogoś o imieniu, nazwisku i poglądach bardziej przystających do dzisiejszych czasów.

O Jarosławie Gowinie mówi się z kolei, że w nieodległej przyszłości mógłby zostać patronem odnowionego PiS. Na razie jest to wprawdzie nadal partia imienia i nazwiska Jarosława Kaczyńskiego, ale coraz częściej słyszy się, że patron ten, z powodu zbyt silnego uwikłania w głoszone przez siebie poglądy, dojrzał już do wymiany.

Polityka 10.2013 (2898) z dnia 05.03.2013; Felietony; s. 5
Oryginalny tytuł tekstu: "Inicjatywy patronackie"
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Najtrudniejszy czas dzieciństwa

Tomasz Srebnicki o tym, dlaczego nastolatki są takie niedobre.

Katarzyna Kazimierowska
13.11.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną