Samotne życie z Wisłą w tle

Królowie Wisły w środkowym biegu
Po praskiej stronie Warszawy codziennie rano dwaj mężczyźni wychodzą popatrzeć na rzekę. Cumują parę kilometrów od siebie, ale nigdy się nie spotkali, każdy lubi swoją samotność.
Dworzec wodny w Porcie Praskim - zanim spłonął.
Jan Brykczyński/Polityka

Dworzec wodny w Porcie Praskim - zanim spłonął.

Stefan, 66 lat

Jestem narażony na to, że przy większej wodzie pójdę na dno – napisał Stefan do sądu, gdy postanowił rozwieść się z żoną zamieszkałą w bloku na Bródnie z nowym panem. To już od dawna nie miało sensu, to małżeństwo, od jakichś 30 lat, kiedy on i tak nocował na Wiśle, a w domu rozgościł się nieznany mu gość, a potem drugi, natomiast żona zdzieliła Stefana żelazkiem – stąd zwichrowany nos. Mógł być wręcz trup, gdyby się Stefan nie odwrócił twarzą w kierunku żony, bo celowała na zabój, w potylicę. Zimą barka stoi stabilna w lodzie portu przy elektrociepłowni Żerań, ale wiosną zacznie się przybór, wycie stalowych lin, miauczenie kotów, wiosenna melancholia i Stefan może pójść na dno, jak każdy człowiek.

***

A bywało się królem. Jakiś ubrany w garnitur mężczyzna o ekranowej urodzie pozuje z sumem gigantem w drzwiach restauracji Pod Niedźwiedziem na Pradze. Brunet z baczkami, pod krawatem, o oczach pogromcy – taki był Stefan z Bródna.

***

Od szczeniaka chowany na Wiśle, w oczekiwaniu na powrót ojca z pracy nakopał już do puszki robaków, gapił się w nią, nie mógł się doczekać. Szli we dwóch łowić, na całe dnie. Dużo chłopaków z Pelcowizny wtedy łowiło na rzece, dla relaksu i na stół, jeśli któryś był przy pieniądzach, przynosił wino siarczanowe, z jabłek; ale to była całkiem inna Wisła, rano aż woda się gotowała, bo ryba dzióbkowała, aby się zaopatrzyć w tlen.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną