Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Układanie dzieciom w głowach

Z życia sfer

Pod rządami PO wesoło nie jest, dlatego tygodnik „Sieci” proponuje pogrążonym w depresji czytelnikom wynajęcie zaprzyjaźnionego z redakcją satyryka.

„Pogoda ducha twórcy powoduje, że jego recitale gwarantują znakomitą zabawę, ale jest w nich także miejsce na refleksję” – reklamują „Sieci” artystę, który na propozycje czeka pod podanym przez redakcję adresem mailowym oraz numerem telefonu.

Nie wiemy, czy jest to dobry satyryk, ale jeśli jest to satyryk niepokorny, to z pewnością jest bardzo śmieszny. Trochę niepokojąco brzmi informacja, że w jego występie jest miejsce na refleksję, ale miejmy nadzieję, że za dodatkową opłatą artysta zgodzi się pominąć część refleksyjną, skupiając się wyłącznie na fragmentach „gwarantujących znakomitą zabawę”. Dzięki temu jego recital zdoła ożywić nawet najbardziej przygnębiającego weekendowy grill, a być może rozweseli także uczestniczące w grillu dzieci, którym – jak wynika z ostatniego raportu UNICEF – jest smutno.

Raport podkreśla, że chociaż polskie dzieci stosunkowo rzadko sięgają po papierosy, alkohol, narkotyki i są mniej agresywne od swoich europejskich rówieśników, to czują się bardziej od nich nieszczęśliwe (mniej szczęśliwe od polskich dzieci czują się tylko dzieci rumuńskie). Być może dlatego przez kraj przetacza się obecnie szeroko zakrojona akcja uszczęśliwiania dzieci. Cała Polska czyta dzieciom, buduje im orliki i oferuje naukę w szkole od szóstego roku życia.

Aby dzieciom niczego nie brakowało, jedno z wydawnictw postanowiło dodatkowo uszczęśliwić je układanką edukacyjną, popularyzującą tematykę zamachu smoleńskiego. Na skutek zaniedbań rządu tematyka ta jest polskim dzieciom wciąż słabo znana, wiele dzieci w ogóle się nią nie interesuje, inne zaś – mimo że chodzą już do szkoły – nadal bezkrytycznie wierzą w smoleńskie bajki zawarte w raportach Anodiny i Millera. W tej sytuacji stworzenie układanki było sprawą pilną, bo jak przyznaje wydawca, „chodzi o to, by nasze polskie dzieci wiedziały, w jakim świecie żyją” i by nie popełniały błędów wielu rodziców „popierających oszukańcze władze polskie”.

Trudno powiedzieć, czy znając prawdę o zamachu i orientując się, w jakim świecie żyją, dzieci będą dużo szczęśliwsze, ale można się spodziewać, że część z nich na skutek bezpośredniego kontaktu z układanką śmielej sięgnie po papierosy, alkohol i narkotyki. Podejrzewam również, że dzieci, które będą chciały wyperswadować rodzicom popieranie „oszukańczych władz polskich”, mogą wkrótce stać się bardziej agresywne od swoich europejskich rówieśników.

Polityka 17-18.2013 (2905) z dnia 23.04.2013; Felietony; s. 4
Oryginalny tytuł tekstu: "Układanie dzieciom w głowach"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Duda nie wypełnia obowiązku. Ktoś się łudził?

PiS i Andrzej Duda dostarczyli przekonującego dowodu, że powoływani przez nich ambasadorowie byli, ogólnie rzecz biorąc, marnej jakości. Konflikt prezydenta z rządem Tuska na tym tle właśnie się pogłębił.

Marek Ostrowski
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną