Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Gwałtowne zjawiska tenisowe

Z życia sfer

Lato sypnęło w kraju anomaliami w postaci burz, gradobicia, podtopień oraz fałszywych doniesień o zamachach terrorystycznych.

Dodatkowo atmosferę chaosu i niepewności podsyciły szokujące doniesienia z kortów w Wimbledonie, gdzie jak burza szli niezwykle groźni w tym roku polscy tenisiści. Ostatecznie Radwańska z Janowiczem doszli do półfinałów singla, a Kubot – do ćwierćfinału, chociaż z prognoz i przepowiedni najstarszych górali wynikało, że w tej fazie turnieju absolutnie nie powinno ich tam tylu być.

Nie wiadomo, dlaczego tego lata do tak gwałtownych zjawisk tenisowych doszło i kto za nie odpowiada. Zaskoczony premier twierdzi, że o sprawie dowiedział się z mediów, zaś Ministerstwo Sportu – od lat odpowiedzialne za anomalie w polskim sporcie – zapewnia, że z sukcesami tenisistów nie ma nic wspólnego. Resort przyznaje, że sukcesy Polaków to zjawisko kompletnie niezrozumiałe, ale uspokaja, że chodzi tu o czysty przypadek, a nie celowe działanie instytucji państwowych. – Zarzucanie ministerstwu, że mogło zrobić cokolwiek, co spowodowało sukcesy naszych tenisistów, uważam za niepoważne – oświadczył mi jeden z urzędników, pokazując dokumenty, z których wynika, że na występy w Wimbledonie nie zostały wydane żadne publiczne pieniądze.

– Oczywiście moglibyśmy uruchomić jakieś środki z rezerwy celowej przeznaczonej na rozwój młodzieżowej siatkówki, ale tylko pod warunkiem, że chodziłoby o występ jakiejś megagwiazdy muzyki pop na Stadionie Narodowym. Naprawdę nie stać nas na to, żeby nasze skromne fundusze przeznaczać na polskich tenisistów, zwłaszcza że z tego, co wiem, występują oni głównie za granicą.

Jak powiada, polityka państwa wobec sportu w ogóle, a tenisa w szczególności jest od lat jasna i konsekwentna. Dlatego resort miał uzasadnione powody, żeby nie spodziewać się w Wimbledonie żadnych sukcesów, za które ponosiłby odpowiedzialność. W opinii ministerstwa największą odpowiedzialność za postawę Janowicza, Kubota i Radwańskiej w Londynie ponoszą ich matki i ojcowie. W środowisku głośno mówi się, że tylko przez upór, wyrzeczenia finansowe i trudny charakter tych ludzi Radwańska, Kubot i Janowicz poszli drogą, którą poszli, doprowadzając w końcu do tego, co się stało. – Nie czarujmy się, jeśli rodzice Janowicza zdecydowali się na sprzedaż kilku swoich sklepów, aby sfinansować karierę syna, musieli liczyć się z tym, że ich syn może zacząć wygrywać nawet w Wimbledonie – podsumowuje mój rozmówca.

Polityka 28.2013 (2915) z dnia 09.07.2013; Felietony; s. 4
Oryginalny tytuł tekstu: "Gwałtowne zjawiska tenisowe"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek: duet lewicy na eksport? Aż tak różowo nie jest

Grający teraz głównie na siebie i swego partnera Robert Biedroń coraz bardziej ciąży swojej formacji. I choć na lewicy mówi się o kolejnym projekcie zjednoczeniowym, stanie się to zapewne bez Biedronia i Śmiszka, którzy ponoć mają inne plany na życie.

Rafał Kalukin
17.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną