„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Społeczeństwo

Załoga Urbex

Miejska turystyka ekstremalna

Włodek Dembowski, założyciel Warszawskiej Turystyki Ekstremalnej. Włodek Dembowski, założyciel Warszawskiej Turystyki Ekstremalnej. Jacek Łagowski / Archiwum prywatne
W opustoszałych fabrykach i kamienicach widzą historię, której należy dotknąć, zrozumieć, sfotografować. A zarazem ta miejska turystyka ekstremalna to dla nich powrót do świata dziecięcej przygody.
Załoga Urbex, czyli Dave, Kaja i Marek, z dokumentami znalezionymi w fabrycznych piwnicach.Jacek Łagowski/Archiwum prywatne Załoga Urbex, czyli Dave, Kaja i Marek, z dokumentami znalezionymi w fabrycznych piwnicach.

Załoga Urbex Polska zbiera się przy jednej z nieczynnych fabryk na warszawskiej Pradze. Stawili się Kaja i Dave. W ekipie jest jeszcze Marek, operator filmowy, który tego dnia jest na zdjęciach. Ogrodzenie wysokie na dwa metry. Byle wdrapać się na mur, po drugiej stronie jest prowizoryczna drabinka z framugi okna. Trzeba szybko zniknąć z ulicy, zanim ktokolwiek zobaczy, że obcy się kręcą, i wezwie policję. Atmosfera konspiracji.

Ogromny zakład, gdzie przed wojną produkowano odbiorniki radiowe, dziś straszy powybijanymi oknami i zawalonymi schodami.

Polityka 38.2013 (2925) z dnia 17.09.2013; Na własne oczy; s. 116
Oryginalny tytuł tekstu: "Załoga Urbex"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021