Społeczeństwo

Nieodpowiedzialni chorzy

Z życia sfer

Wielkim problemem naszej służby zdrowia są kolejki do lekarzy specjalistów.

Niedawno do walki z tym problemem włączył się osobiście premier Tusk, nakazując ministrowi zdrowia jak najszybszą likwidację kolejek. Jednym z pomysłów temu służących ma być działający przy resorcie zdrowia specjalny zespół ds. likwidacji kolejek do lekarzy specjalistów. Z przygotowanego przez ten zespół raportu wynika, że bezpośrednią przyczyną kolejek do lekarzy specjalistów jest olbrzymia popularność, jaką wizyty u tych lekarzy cieszą się wśród pacjentów.

Raport wiele miejsca poświęca analizie procesu powstawania kolejek do lekarzy specjalistów. – Ustaliliśmy, że ich sprawcami są osoby chore, które poprzez uporczywe próby dostania się do lekarza specjalisty zakłócają prawidłowe funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia – tłumaczy mi lekarz specjalista kierujący zespołem. Jego zdaniem system ochrony zdrowia nie jest odporny na powtarzające się i niekiedy agresywne zachowania tego typu. – Nie oszukujmy się, był on tworzony przede wszystkim z myślą o osobach zdrowych, które nie szukają kontaktu z lekarzami specjalistami. I wobec tych osób, stanowiących większość społeczeństwa, system doskonale spełnia swoje zadania. Niestety, jest on słabo przygotowany do obsługi osób chorych, którym potrzebna jest specjalistyczna opieka lekarska.

Co można zrobić, aby kolejek do lekarzy specjalistów nie było? – pytamy. – Oczywiście można zaapelować do pacjentów, żeby nie umawiali się na wizyty do lekarzy specjalistów, gdyż w ten sposób dezorganizują pracę służby zdrowia. Ale moim zdaniem to nic nie da. Od lat obserwuję, jak wśród chorych rośnie obojętność na trudną sytuację służby zdrowia. Przykro to powiedzieć, ale chorych tych interesuje wyłącznie własne zdrowie i chęć jak najszybszego dostania się do lekarza specjalisty.

Co zatem proponujecie? – drążymy. – Jak wiadomo, największe kolejki tworzą się w poczekalniach do gabinetów lekarzy specjalistów, dlatego na początek proponujemy zmniejszenie tych poczekalni poprzez wstawienie do nich jakichś szaf, automatów z zimnymi napojami albo uruchomienie tam punktów ksero. Poza tym uważam, że każdy pacjent oczekujący w kolejce do lekarza specjalisty powinien wpłacać kaucję, która przepadałaby, gdyby po wizycie okazało się, że jest on zdrowy i wizyta nie była konieczna.

Mój rozmówca przyznaje, że na razie jedynym sukcesem ministra zdrowia w walce z kolejkami jest to, że zniknęła kolejka chętnych do objęcia po nim stanowiska, dzięki czemu ministrowi może uda się uniknąć dymisji.

Polityka 12.2014 (2950) z dnia 18.03.2014; Felietony; s. 4
Oryginalny tytuł tekstu: "Nieodpowiedzialni chorzy"
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Powrót myszojelenia! Kanczyl srebrnogrzbiety jednak nie wyginął

Malutki ssak kopytny, czyli kanczyl srebrnogrzbiety, endemiczny gatunek żyjący w Wietnamie, był od niemal 30 lat uznawany za wymarły. Teraz powrócił i chyba ma się dobrze.

Przemek Berg
17.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną