Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Biada bogaczom

Dwie twarze Kościoła katolickiego

Giotto Di Bondone, Papież Innocenty III eryguje zakon franciszkanów, ok. 1295 r. Giotto Di Bondone, Papież Innocenty III eryguje zakon franciszkanów, ok. 1295 r. AKG / EAST NEWS
Napięcie między ubóstwem a przepychem w Kościele jest nieusuwalne.
Jan van Eyck, Stygmatyzacja św. Franciszka.Philadelphia Museum of Art/Corbis Jan van Eyck, Stygmatyzacja św. Franciszka.

Za słowami papieża Franciszka o Kościele ubogim idą czyny. W Niemczech ze stanowiska biskupa Limburga musiał odejść Franz-Peter Tebartz-van Elst, który na remont swej rezydencji wydał 31 mln euro, fundując sobie wannę za 15 tys. i prywatną kaplicę za 2,9 mln euro. W USA pokajał się abp Wilton Gregory, który uszczknął z 15-mln donacji od prywatnej osoby (spokrewnionej z autorką „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell) ponad 2 mln dol. na pałacyk dla siebie. Gdy wybuchł skandal, hierarcha zapowiedział, że nieruchomość zamierza sprzedać.

Polityka 16.2014 (2954) z dnia 15.04.2014; Temat na Święta; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Biada bogaczom"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022