Społeczeństwo

Biada bogaczom

Dwie twarze Kościoła katolickiego

Giotto Di Bondone, Papież Innocenty III eryguje zakon franciszkanów, ok. 1295 r. Giotto Di Bondone, Papież Innocenty III eryguje zakon franciszkanów, ok. 1295 r. AKG / EAST NEWS
Napięcie między ubóstwem a przepychem w Kościele jest nieusuwalne.
Jan van Eyck, Stygmatyzacja św. Franciszka.Philadelphia Museum of Art/Corbis Jan van Eyck, Stygmatyzacja św. Franciszka.

Za słowami papieża Franciszka o Kościele ubogim idą czyny. W Niemczech ze stanowiska biskupa Limburga musiał odejść Franz-Peter Tebartz-van Elst, który na remont swej rezydencji wydał 31 mln euro, fundując sobie wannę za 15 tys. i prywatną kaplicę za 2,9 mln euro. W USA pokajał się abp Wilton Gregory, który uszczknął z 15-mln donacji od prywatnej osoby (spokrewnionej z autorką „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell) ponad 2 mln dol. na pałacyk dla siebie. Gdy wybuchł skandal, hierarcha zapowiedział, że nieruchomość zamierza sprzedać.

Polityka 16.2014 (2954) z dnia 15.04.2014; Temat na Święta; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Biada bogaczom"

Czytaj także

Kultura

Wielki Janusz Gajos. Mówi, a ludzie go słuchają

Kluczowe postaci w „Klerze” i „Kamerdynerze”, do tego kilka ról w Teatrze Narodowym i kolejne filmy w przygotowaniu. Od Janusza Gajosa zależy dziś w polskiej kulturze więcej niż kiedykolwiek.

Aneta Kyzioł
25.09.2018