Społeczeństwo

Antyantykoncepcja

Medycyna według zwolenników Deklaracji wiary

Wśród orędowników teorii, że pigułki szkodzą zdrowiu kobiety, pojawia się częsty zarzut zwiększonego ryzyka choroby zatorowo-zakrzepowej. Wśród orędowników teorii, że pigułki szkodzą zdrowiu kobiety, pojawia się częsty zarzut zwiększonego ryzyka choroby zatorowo-zakrzepowej. ERproductions Ltd/Blend Images / Corbis
Dyskusja wokół „Deklaracji wiary lekarzy katolickich” i jej skutków dla pacjentów zaowocowała wysypem fantastycznych i nieprawdziwych opinii na temat współczesnej medycyny. Tym bardziej są kłopotliwe, bo wypowiadane przez uznanych, wydawało się, specjalistów.
„Lekarz”, malował Luke FieldesWikipedia „Lekarz”, malował Luke Fieldes

Bogdan Chazan, ginekolog i położnik, nazywa środki antykoncepcyjne rakotwórczymi, prof. Andrzej Kochański z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN straszy rodziców decydujących się na in vitro upośledzeniem umysłowym ich dzieci. Tak jakby naukowców powołujących się na klauzulę sumienia obowiązywało inne prawo i inna medycyna. Jakby nie istniały żadne rekomendacje ani standardy tworzone na podstawie wyników obiektywnych badań naukowych.

Polityka 26.2014 (2964) z dnia 24.06.2014; Społeczeństwo; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Antyantykoncepcja"
Reklama

Czytaj także

Świat

PiS wprowadza „ruski ład”? Polska spiera się z UE, Kreml klaszcze

„Ruski ład” w Polsce to scenariusz, któremu Kreml kibicuje od lat. Zresztą do tej pory prognozy Rosjan sprawdzają się co do joty. Co to oznacza? Że Polska z Unii formalnie wprawdzie nie wystąpi, ale osunie się na jej peryferie.

Agnieszka Bryc
22.07.2021