Niezwykłe przypadki multiinstrumentalisty Walewacza

Ballada o Człowieku Orkiestrze
O takich jak on mówi się gość z życiorysem. Magistra Inżyniera Człowieka Orkiestrę zna cała Łomża. Ostatnio stał się też bohaterem internetu, w którym filmiki z jego koncertami i sesjami modowymi żony mają wierną rzeszę fanów.
Tadeusz Walewacz przed własnym nagrobkiem
Michał Kość/Agencja Wschód

Tadeusz Walewacz przed własnym nagrobkiem

Można ulec iluzji. Widzi się Magistra Inżyniera Walewacza półnaturalnej wielkości, ubranego z szykiem dojrzałego mężczyznę, którego stać na taki szyk, oddanego w porcelanie w miejscu pochówku. W centrum Łomży natomiast, przez otwarte na ulicę drzwi kantoru wymiany walut, słychać, jak ten sam człowiek gra na akordeonie marki Contasina beguina „Czarny Orfeusz” dla pięknej żony Barbary, przysłuchującej się na wysokich obcasach. Walewacz, który ma na imię Tadeusz, lat 63, mgr inż. zootechnik po trzech wylewach, dwóch zawałach, kilku pomniejszych poważnych urazach i po martwicy żołądka, doczekał się tego, że ma wygląd amerykańskiego aktora. Ludzie z Łomży przychodzą do kantoru wymienić walutę i mówią: pan jesteś całkiem jak ten aktor; po czym pstrykając palcami, nie mogą sobie przypomnieć, który aktor.

Jak był w wojsku

Grał na waltorni. Jego ojciec prowadził gospodarstwo rolne pod Szczytnem, wywijał wyczerpujące polki na harmonijce ustnej i budował nastawnie kolejowe; amatorsko, ale działające. Mama, będąca po obozach koncentracyjnych, przeżyła ojca o bardzo długo, wciąż żyje. Syn, Walewacz Tadeusz, defilował w mundurku ulicami Lidzbarka, dmąc w róg, obok niego dęli nastoletni koledzy z orkiestry dętej elewów Ludowego Wojska Polskiego, jednak skręcił nogę w kolanie i już było po wszystkim. Co prawda kapelmistrz wielokrotnie potwierdzał w dowództwie, że waltorniści nie grają nogami, lecz trudno mu było dotrzeć z tą prawdą do ludzi, którzy za esencję muzyki uważali krok marszowy, a za dobre wychowanie mieli skręcanie pod kątem prostym.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną