Społeczeństwo

Byle być razem

Tylko nie do schroniska

W sklecionym z materiałów wtórnych domu na działkach było ciasno, ale rodzinnie. W sklecionym z materiałów wtórnych domu na działkach było ciasno, ale rodzinnie. Przemysław Kozłowski
Rodzina z dziećmi w schronisku dla bezdomnych? Tego nikt nie uznałby za świetny pomysł, gdyby nie chodziło o Romów.
Zbiórka złomu to podstawa finansowania codziennego życia.Przemysław Kozłowski Zbiórka złomu to podstawa finansowania codziennego życia.

Zebranie w Gdańsku. Zażarta dyskusja w sprawie 15 osób – dziadków, dzieci i ich dzieci, wyrzuconych półtora miesiąca wcześniej z ich własnoręcznie skleconych baraków – trwa już od dwóch godzin. „Doszło do złamania praw człowieka, a winni tego powinni zostać ukarani” – mówią stanowczo ci z Amnesty International, ale ci z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie chcą, żeby nikogo pośpiesznie nie oskarżać. Ci z Urzędu Miasta Gdańska nie czują się właściwą instytucją, by się wypowiadać, ci ze stowarzyszenia Nomada informują, że prokuraturę już powiadomili. Ci z MOPR przekonują, że przecież chodzi tylko o dobro wysiedlonych. O to, by zapewnić im czyste, ciepłe miejsca do spania. Kilku Romów kręci się tymczasem na twardych krzesłach, wychodzi na papierosa, ziewa. Dopiero gdy ci z Nomady oburzają się, że to cyniczne nazywać ciepłym miejscem schronisko dla bezdomnych, wyrwana nagle z letargu ciężarna 21-letnia Ewa Stoica krzyczy na głos: – Nie chcemy do schroniska! Tylko nie schronisko.

Bo to oznacza przecież rozdzielenie kobiet i mężczyzn, a dla niej życie z niemowlęciem wśród bezdomnych, za to bez męża Pardeliana.

Dawniej

– Zobacz, jak fajnie mieliśmy – mówi Pardelian, pokazując w telefonie zdjęcia zbudowanych z materiałów wtórnych domków. Porządek, czysto, dywany, piece z beczek, generator prądu na ropę, meble. – A tyle zostało – na zdjęciu porąbane dechy, rozbite szyby, rozwalone meble.

Nie wszystko udało im się uratować, nie mieli jak i dokąd zabrać własnych rzeczy. W poniedziałek 4 sierpnia 2014 r.

Polityka 49.2014 (2987) z dnia 02.12.2014; Społeczeństwo; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Byle być razem"
Reklama