Niezwykłą twórczość Papuszy znamy dzięki pracy translatorskiej Jerzego Ficowskiego. A może nie znamy? Gorąca dyskusja, jaka wokół niej wybuchła, każe zapytać o granice w sztuce przekładu. Tym bardziej że na rynku dużo dziś książek przełożonych na nowo.
Rozmowa z autorką projektu „Romni” Katarzyną Piechowicz, która od kilku lat dokumentuje życie romskich kobiet w jednej z dzielnic Zabrza.
Flaga Romów dziś jest uznana przez wiele organizacji międzynarodowych, w tym ONZ. Nie ma jej jednak wśród 255 emotikonów flag dostępnych na platformach Mety.
Powstał pierwszy polski serial o Romach. Odważnie przełamuje stereotypy i opowiada historię zbuntowanej nastolatki. Duży wkład w jego powstanie miała sama romska społeczność.
„Infamia” to jedna z nielicznych do tej pory produkcji, w których rap wypada naturalnie. Jak się to udało?
Co się śni w domach zbudowanych na grobie 77 ludzi?
Śmierć czteroletniego Piotrusia w wypadku samochodowym wystawiła na próbę sąsiedztwo Romów i nie-Romów. Wkrótce rusza proces sprawcy, okolica wciąż jest niespokojna.
Na Biennale w Wenecji nasz kraj reprezentuje w tym roku wystawa „Przeczarowując świat” Małgorzaty Mirgi-Tas. Jak powstawała? I czy będzie ją można zobaczyć w Polsce?
Wśród Romów opiekujących się uchodźcami wojennymi z Ukrainy krąży takie gorzkie powiedzenie o gościnności, którą polski rząd chwali się w świecie: wszyscy pomagają Ukraińcom, a Romowie Romom.
Jak za duże pieniądze udawać, że się pomaga Romom?