Społeczeństwo

Pokłosie Idy

Prof. Paweł Śpiewak: o co tyle hałasu wokół „Idy”

Rynek Główny w Krakowie. Antyżydowska manifestacja w marcu 1968 r. Akcja „Idy” rozgrywa się w latach 60. Rynek Główny w Krakowie. Antyżydowska manifestacja w marcu 1968 r. Akcja „Idy” rozgrywa się w latach 60. Stanisław Gawliński / Ośrodek Karta w Warszawie
Rozmowa z prof. Pawłem Śpiewakiem, socjologiem i historykiem idei, dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego, autorem książki „Żydokomuna”, o sporach wokół filmu „Ida”.
„Wanda jest po prostu pełnokrwistą kobietą, świetnie jest to zagrane, z dramatyzmem, ta postać ma takie pokłady biograficzne i emocjonalne, że można jej straszliwy los przeżywać”.materiały prasowe „Wanda jest po prostu pełnokrwistą kobietą, świetnie jest to zagrane, z dramatyzmem, ta postać ma takie pokłady biograficzne i emocjonalne, że można jej straszliwy los przeżywać”.

Marcin Kołodziejczyk: – Mamy w Polsce nowy podział ideologiczny na tych, którzy oglądali film „Ida” Pawlikowskiego lub nie oglądali; na tych, którym ten film się podobał lub nie podobał, ponieważ jest według nich antypolski lub antyżydowski. Należy także wspomnieć o tych, którzy publicznie deklarują, że z powodów ideologicznych nigdy filmu nie obejrzą. A pan oglądał „Idę”?
Paweł Śpiewak: – Tak.

Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety u władzy w Bizancjum

Zostanie cesarską małżonką, wejście w rolę bazylisy, było zapewne największym marzeniem przynajmniej niektórych mieszkanek Bizancjum, a w pewnych okresach łakomym kąskiem dla wielu dobrze urodzonych niewiast spoza niego.

Mirosław J. Leszka
12.03.2019
Reklama