Społeczeństwo

Kara dla chorych

Co zrobić z chorymi psychicznie przestępcami

Sąd może orzec „pobyt w zakładzie psychiatrycznym” – aby zapobiec ponownemu popełnieniu przez sprawcę czynu zabronionego. Sąd może orzec „pobyt w zakładzie psychiatrycznym” – aby zapobiec ponownemu popełnieniu przez sprawcę czynu zabronionego. Peter Dazeley / Getty Images
Co robić z przestępcami, najwyraźniej chorymi, a w każdym razie radykalnie odbiegającymi od społecznej i psychicznej normy? Karać? Izolować? Ale jak?
Mirosław Gryń/Polityka

Co najmniej trzy wypadki zelektryzowały ostatnio opinię publiczną. Najtragiczniejszy – 38-letni Zbigniew H. zgwałcił i zamordował 9-letnią dziewczynkę we Francji. Inny Polak porwał dziecko, wywożąc je do Niemiec, gdzie go zatrzymano. W pierwszym przypadku Zbigniew H. był już trzykrotnie skazywanym przestępcą. We Francji w 2004 r. i w 2010 r. skazano go na 4 i 6 lat więzienia, w Polsce na rok. Poprzednie przestępstwa były związane z brutalnością i przemocą, ale nie na tle seksualnym. W drugim przypadku porywacz też już był kiedyś zatrzymany za porwanie, ale wypuszczono go, ponieważ.

Polityka 18.2015 (3007) z dnia 27.04.2015; Społeczeństwo; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Kara dla chorych"

Czytaj także

Ludzie i style

Drapacze chmur, które zmienią oblicze Nowego Jorku

W 2020 r. na Manhattanie zostaną oddane do użytku dwa rekordowo wysokie wieżowce. Już dominują nad panoramą miasta. A stoją przy tej samej ulicy.

Aleksander Świeszewski
25.01.2020