Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Społeczeństwo

Jutra może nie być

Dzieci na kilka chwil

Na wiadomość, że tych dzieci się nie operuje, matki gotowe są skoczyć lekarzom do gardła. Na wiadomość, że tych dzieci się nie operuje, matki gotowe są skoczyć lekarzom do gardła. Sean Gallup / Getty Images
Zaczyna się walka o każdy oddech, gram ciała, każdą sekundę życia. Ciesz się, przytulaj, całuj swoją małą księżniczkę. Nie myśl, co będzie za minutę, za godzinę, za tydzień. Z takimi dziećmi jest tylko tu i teraz.
Na forum matek dzieci z tą wadą wiele przyznaje się do „terminacji”. Słów: aborcja, przerwanie ciąży, starannie się unika.Getty Images Na forum matek dzieci z tą wadą wiele przyznaje się do „terminacji”. Słów: aborcja, przerwanie ciąży, starannie się unika.

Michał leży w ni to pojemniku, ni to w dziecięcym łóżku na wysokich metalowych nogach, wprost pod obrazkiem tłustego Jezuska rozwijanego przez Matkę z pieluchy. Ma zespół Edwardsa, chorobę spowodowaną wadą genetyczną. Jedno chore dziecko z edwardsem rodzi się na siedem–osiem tysięcy maluchów.

Dzieci z edwardsem przypominają nieopierzone pisklaczki – małe, drobne, delikatne, blade. Kiedy urodziła się Eliza, lekarz, nie wiedząc, że jej matka wyszła już z narkozy, powiedział: o, dzieciak szczur.

Polityka 33.2015 (3022) z dnia 11.08.2015; Społeczeństwo; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Jutra może nie być"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014