„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Społeczeństwo

Cisza i niepokój

Podwarszawski świdermajer

Dom przy ul. Majowej w Otwocku. Dom przy ul. Majowej w Otwocku. Piotr Kała
Miasteczka wzdłuż otwockiej linii kolejowej powstawały pod koniec XIX w. z marzenia o ciszy i spokoju – z daleka od trzewi lewiatana, jak już wtedy nazywano Warszawę. Kilka tysięcy domów, z których każdy miał swoje ludzkie imię, zbudowano na piachu, wśród lasów sosnowych, w idyllicznym drewnianym stylu świdermajer.
Willa Lodusieńka w Radości. Świdermajerowski klasyk.Piotr Kała Willa Lodusieńka w Radości. Świdermajerowski klasyk.

Lokatorzy

Dzisiejsza idylla linii otwockiej to grodzone apartamentowce z betonu i szkła – z dala od tych samych trzewi lewiatana, a jednocześnie na tyle blisko, żeby można było powiedzieć, że się mieszka w Warszawie. Czasem bezszelestnie otworzy się brama i jak w kapsule czasu przemknie lokator w klimatyzowanym samochodzie – do pracy, z dziećmi do szkoły albo do hipermarketu. Auto minie parę świdermajerów chylących się do ziemi i parę odpacykowanych jak do trumny, przeskoczy przez zabetonowany plac centralny, który był wymuskanym ogrodem przy uzdrowiskowej promenadzie, i znajdzie się na zatłoczonej prostej do Warszawy.

Polityka 33.2015 (3022) z dnia 11.08.2015; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Cisza i niepokój"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Jak zostałem obrońcą życia. Reporter „Polityki” na szkoleniu antyaborcyjnym

Projekt ustawy zakazującej aborcji, homofobusy, banery ze zdjęciami abortowanych płodów. By przebić się ze swoim przekazem, Fundacja Pro – Prawo do życia idzie szeroko. Szeroko też werbuje, bo również wśród dziennikarzy „Polityki”.

Mateusz Witczak
03.12.2021