Społeczeństwo

Profilowany, profilowana

Bezrobotni nie chcą pracy

Małgorzata Dullin zaczęła ciastkować nieśmiało, raczej hobbystycznie, dla znajomych. Małgorzata Dullin zaczęła ciastkować nieśmiało, raczej hobbystycznie, dla znajomych. Archiwum prywatne
Małgorzata Dullin chciała zatrudnić piekarza. Czym rozjuszyła bezrobotnych.
Kontynuując ojcowy wkład w tortownictwo, zmodyfikowała styl na angielski, rezygnując z kremu na rzecz perfekcyjnie wygładzalnej eleganckiej masy.Archiwum prywatne Kontynuując ojcowy wkład w tortownictwo, zmodyfikowała styl na angielski, rezygnując z kremu na rzecz perfekcyjnie wygładzalnej eleganckiej masy.

Tortownia Małgorzaty Dullin w dwa lata zdobyła bydgoskie podniebienia. Obsługiwała już eventy familijno-firmowe o takim zasięgu, że ledwo wyrabiała się ze słodkim. Tymczasem podniebienia nalegały, by weszła w słone. Chętnie zaopatrywać się będą u Dullin w galanterię piekarniczą typu zapiekanka. Ośmieliła się spróbować. A ponieważ czasowo i emocjonalnie całkowicie pochłaniało ją słodkie, do słonego stworzyła nowy etat, korzystając z unijnej dotacji.

Od tamtej pory ogląda się za siebie, zastraszana groźbami ze strony niezainteresowanych zarejestrowanych, zmuszonych przez urząd pracy pofatygować się na przepytanie. Tę historię można by opisać w kilku smakach.

Słodko

Rodzinę Dullin ciągnęło do mąki od pokoleń. Cukierniczyli dziadkowie, wujostwo – mimo że z zawodu chemicy, oraz ojciec – mimo że inżynier. W latach 80. rozwijał się w segmencie mącznym jako prywaciarz, za co odbierany był przez władze per ten zły. Żadne przedszkole nie chciało mieć do czynienia z Małgorzatą. Formowała się zatem na zakładzie, w oparach wypieków. Ojciec, bard słodkiego w starym stylu, szukając nowych trendów, latał nawet na szkolenia francuskie. W naszym sparciałym ustroju w torcie dominowała wówczas przaśność.

Małgorzata ma w pamięci kadry z targów Stowarzyszenia Karmelarzy i Lodziarzy. Jak członkowie mlaskają przy stanowisku degustacyjnym ojca. Że rewolucjonista. Jako jeden z pierwszych wszedł w torty dziecięce, sprowadzając ze Stanów formy disnejowskie: do Myszki Miki siedzącej na nawierzchni prowadziły schodki z poręczą w lukrowej koronce.

Na targach, w anturażu starych członków, ona zawsze taka słodka. Wzruszony karmelowy prezes podarował jej nawet prywatne cukiernicze odznaczenie najwyższej rangi. Już 15-letnia sama wykańczała tortowe wierzchy. Jechała z ojcem w Polskę, gdzie aranżował klientom, których stać było na ucieczkę od szarej masy, całe stoły bankietowe. Ale kończyła turystykę. Tato nie chciał pchać jej w lukier. Pojawili się w branży, psując ją, tzw. garażowcy, piekący na zapleczach swoich jednorodzinnych domów z pustaka. Niestety, tato zmarł nagle przed 10 laty, a Małgorzatę na dłuższy czas oderwała od lukru depresja.

Zaczęła ciastkować nieśmiało, raczej hobbystycznie, dla znajomych. Kontynuując ojcowy wkład w tortownictwo, zmodyfikowała styl na angielski, rezygnując z kremu na rzecz perfekcyjnie wygładzalnej eleganckiej masy. Na Tortownię Dullin wręcz się snobowano. Ten sernik – częstowano gości – nie pochodzi z zakładu, gdzie wykorzystuje się wyrób twarogopodobny z wiaderka. Pieczony w pracowni z wiejskiego twarogu mielonego trzy razy. Na okołobydgoskich weselach zaczęto masowo zdmuchiwać torty tematyczne: elektryk z laborantką dmuchali wyrzeźbione w śmietanie gniazdko i próbówkę; młody, z zawodu wojskowy, dmuchał samego siebie w śmietanowym moro.

Gorzko

Tymczasem znudzeni masówką zamożniejsi koneserzy spożywczego rzemiosła zaczęli nalegać na galanterię słoną (zapiekanki, kanapki, nadziewane bułeczki). Chętni odbierać od Dullin słone w hurcie.

Złożywszy kilometry bizneswniosków, w grudniu 2014 r. za 17 tys. zł doposażyła nowe stanowisko pracy w kręcarkę do ciasta na bułki oraz zaokrąglarkę nadającą im kształt.

Zobowiązana przyjąć na przynajmniej dwa lata – wedle najnowszego językowego trendu ustawy o promocji zatrudnienia – profilowanego w skali od jeden do trzech (dawniej: beneficjent). Profil pierwszy to osobowość radząca sobie sama. Drugiego trzeba popchnąć do przodu szkoleniem lub stażem. Trzeci – niestety – już właściwie stracony, żadne popychanie mu nie pomoże.

Na casting do bułek delegowano ten drugi profil, w widełkach wiekowych do lat 30 lub od 50 wzwyż. Obdzwoniła klientów, że się udało. Już wchodzi ze słonym. Jeszcze tylko znajdzie człowieka.

Pierwszy profilowany zaczął brawurowo. Z wdzięczności, po niecałym miesiącu, dostał skrzynkę ciasta na prawdziwej śmietanie z życzeniami szczęśliwego Bożego Narodzenia. Po świętach przyjechał oddać foremki. I nie wrócił. Szukała go, wystawała pod domem, słała listy pod podany adres, dzwoniła, niepokojąc się, czy zdrowy. Raz odebrał ojciec profilowanego, mówiąc w powietrze coś w stylu: przepraszam, syn preferuje pracę na czarno.

Nastąpił festiwal kwalifikacyjnych uników. Nie przestępując progu, profilowani krzyczeli, że przysłanie ich tu jest pomyłką. Nie wiem, co tu robię, mówiłem w urzędzie, że nie chcę jako piekarz. – Naprawdę nie mogę, to trzeba by było przynajmniej dwoma autobusami dojeżdżać. – Mam uczulenie na opary mączne. – Chodzę o kulach z powodu operacji biodra, nie wyobrażam sobie stania przy bułkach, bo to jest jednak stanowisko na nogach. – Rok uczyłam się na piekarza, to prawda, ale mówiąc szczerze, nic nie umiem, gdyż tylko czyściłam blachy, ogólnie to interesuję się sztuką. Nawet nie przynosili cefałki, dokumentującej zawodowe etapy. Bo – notorycznie zarejestrowani – nie mieli doświadczeń.

Pierwsza dziesiątka Małgorzatę, samotną matkę, nawet uczuciowo uwiodła. Tak jej było żal profilowanych, przed którymi piętrzyły się życiowe problemy, że – by nie wykreślano ich z listy zarejestrowanych – zamiast wpisywać w skierowaniu „odmawia”, mijała się z prawdą, notując „brak kompetencji”. Tymczasem stał dotowany park maszynowy, a klienci tracili cierpliwość.

Poszukując desperacko na własną rękę przez tablicę.pl, odkryła pana Wojtka. Perła, piekarz w starym stylu, posiadacz papierów mistrzowskich. Co prawda z niedosłuchem i wadą wymowy, ale jako jedyny gotów od zaraz. Niestety, nie mógł objąć doposażonego stanowiska, gdyż wpadał w profil nieadekwatny do projektu m.in. z racji wieku. Nieszczęśliwie 45-latek, czyli pomiędzy.

Zniesmaczona urzędniczą pogardą wobec pana Wojtka, korzystając ze znajomości z lokalnym reporterem, zainstalowała ukrytą kamerę, filmując uprzedzonych do pieczenia, by uświadomić urząd, kogo jej przysyła.

Scenka pierwsza: profilowany siada przed nią nonszalancko, spieszy się, w samochodzie zostawił swoją kobietę i dziecko. Po pierwsze – mówi – jest kucharzem, a to chyba różnica. Raz już nawet chciano go wypisać z profilu jako niebędącego w gotowości do pracy, bo złamał nogę. Musiał pojechać do domu, odstawić kule, przeczesać się inaczej, założyć cudze okulary i stanąć do innego okienka. Scenka druga: profilowany niechętnie umawia się na następny dzień, by zaprezentować, co potrafi. Oddzwania, że to jednak niemożliwe – jako alimenciarz jest ofiarą komorniczego stalkingu, obawia się, że znów go będą nękać. Trzecia: dwie profilowane odżegnują się od styczności z jakimkolwiek ciastem na bułki. Jedna przez pół roku z taśmy produkcyjnej ściągała tylko rogaliki, druga w markecie na zapleczu wkładała do pieca gotowe pieczywo mrożone. Czwarta: profilowany przysięga, że pracował w stolarce, był takim tam przynieś, pozamiataj, zrozumiałe, że w cieście kategorycznie nie może.

Nikt z urzędu nie przyjął zaproszenia na amatorskie reality.

Kwaśno

Niespodziewanie z początkiem lipca przysłana z urzędu Katarzyna wyraziła zgodę kręcić bułki etatowo. Samotna matka trojga dzieci różnych nazwisk, prawdę mówiąc, nieobyta w mące, ale reszty się douczy, energicznym body language przekonywała, że próbuje stanąć na nogi. Na koszt firmy przebadana zdrowotnie, poinstruowana w BHP. Jak dzieciak zachoruje, hołubiona, nie ma sprawy. Miesiąc stawiała się punktualnie, grzecznie pytając, czy może wyjść zapalić. Coraz intensywniej popłakując, że nie ma na to mleko dla dzieci. Czy szefowa, jadąc po produkty, kupi choć te fajki i pampersy? Zapłatę odbierała co tydzień do ręki, bo była w ciągłym finansowym niedoczasie. Zaraz za profilowaną drogą pocztową zaczęły przychodzić listy komornicze z powodu telesatelitarnych zaległości (już nieaktualny konkubent miał ukraść jej dowód i napożyczać).

Nastąpiły przestoje w słonym, gdyż na portalu Sympatia.pl zapoznała najnowszego partnera i przestała się skupiać na proporcjach mącznych, edytując esemesy. Poproszona o pomoc w słodkim, zniszczyła babeczki szykowane na ślubną degustację, zbyt krótko trzymając je w piecu. Oraz proporcje lukrowanego fraka – jedna strona od drugiej różniła się o trzy guziki.

Krótko po zakochaniu miał miejsce epizod z pieczarką, przywiezioną na wsad do zapiekanki. Profilowana część odłożyła na wynos, uznając ów fakt za oczywisty. Przyłapawszy profilowaną, Małgorzata cofnęła zarejestrowany na kamerach czas do miesiąca wstecz. Na monitorze ukazała się profilowana buszująca w magazynie, wynosząca reklamówki bułek, drożdżóweczek oraz półproduktów. Na odcinku magazyn–drzwi wyjściowe szła szybkim truchtem, przytulając się do ściany, by być jak najmniej widoczną.

Czuła się oburzona rozmową dyscyplinującą. Ona, matka trojga, zachęcana przez państwo specjalną kartą Trzy plus do wielodzietności. Niewolnica biznesmenki, jednoródki, którą stać na posłanie dziecka na płatne kolonie letnie. Nastąpiła przerwa w wynoszeniu. Dwudniowa.

We wrześniu, już na dużej rezerwie entuzjazmu do mąki, profilowana przyszła prosić o tort. Mają w rodzinie pogrzeb dziadka. Chcą go uczcić na słodko, zapłaci zaraz po stypie. Nie pojawiła się więcej. Przepadł już opłacony kurs dekorowania galanterii mącznej w Grudziądzu za 700 zł. Ona, matka trojga, nie pozwoli sobie, by szykanowano ją pismami z prośbą o wytłumaczenie, co robi na nagraniach w magazynie.

Poszła donieść urzędowi, że Tortownia Dullin musi mieć bałagan w papierach, skoro gotówkę dostawała co tydzień do ręki. Natychmiast na tortownię zrobił nalot organ kontrolujący. Nie chciał obejrzeć filmików z profilowaną w magazynie, bo to przekracza kompetencje organu.

Ostro

Przez rok na piekarniczych castingach przewinęło się 50 zdegustowanych. Już urzędowi pracy zabrakło kolejnych mieszczących się w profilu. A do Tortowni Dullin przychodzą pisma ponaglające. W dalszym ciągu nie stworzyła doposażonego stanowiska, by wywiązać się z umowy.

Ubiegłej niedzieli na służbowy telefon tortowy dzwoni głos męski. Przedstawia się jako najnowszy partner życiowy pokrzywdzonej Katarzyny. Życzy sobie, by przestać nękać jego dziewczynę, inaczej zgłosi to na policję. Ta cała Małgorzata jest dla niego śmieszna. Jest śmieciem. Obiecuje, że wykończy te placki. Jak spotka, rozj... Nawet nie będzie wiedzieć kiedy.

Więc przedsiębiorcza Małgorzata, idąc, obraca się za siebie. Czy profilowani jeszcze nie wybili jej okien? Nie zrobili krzywdy dziecku? Matce? Czy wiedzą, gdzie mieszka?

Polityka 43.2015 (3032) z dnia 20.10.2015; Społeczeństwo; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Profilowany, profilowana"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Patti Yang kończy karierę. Debiutuje Patricia Vernhes

Współpracowała ze światowej sławy kompozytorami, nagrała muzykę do hollywoodzkich superprodukcji i wydała pięć płyt. Artystka z Wrocławia kończy działalność pod pseudonimem Patti Yang. Czy jeszcze ją usłyszymy?

Dawid Iwaniec
21.02.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną