Bezrobotni nie chcą pracy

Profilowany, profilowana
Małgorzata Dullin chciała zatrudnić piekarza. Czym rozjuszyła bezrobotnych.
Małgorzata Dullin zaczęła ciastkować nieśmiało, raczej hobbystycznie, dla znajomych.
Archiwum prywatne

Małgorzata Dullin zaczęła ciastkować nieśmiało, raczej hobbystycznie, dla znajomych.

Tortownia Małgorzaty Dullin w dwa lata zdobyła bydgoskie podniebienia. Obsługiwała już eventy familijno-firmowe o takim zasięgu, że ledwo wyrabiała się ze słodkim. Tymczasem podniebienia nalegały, by weszła w słone. Chętnie zaopatrywać się będą u Dullin w galanterię piekarniczą typu zapiekanka. Ośmieliła się spróbować. A ponieważ czasowo i emocjonalnie całkowicie pochłaniało ją słodkie, do słonego stworzyła nowy etat, korzystając z unijnej dotacji.

Od tamtej pory ogląda się za siebie, zastraszana groźbami ze strony niezainteresowanych zarejestrowanych, zmuszonych przez urząd pracy pofatygować się na przepytanie. Tę historię można by opisać w kilku smakach.

Słodko

Rodzinę Dullin ciągnęło do mąki od pokoleń. Cukierniczyli dziadkowie, wujostwo – mimo że z zawodu chemicy, oraz ojciec – mimo że inżynier. W latach 80. rozwijał się w segmencie mącznym jako prywaciarz, za co odbierany był przez władze per ten zły. Żadne przedszkole nie chciało mieć do czynienia z Małgorzatą. Formowała się zatem na zakładzie, w oparach wypieków. Ojciec, bard słodkiego w starym stylu, szukając nowych trendów, latał nawet na szkolenia francuskie. W naszym sparciałym ustroju w torcie dominowała wówczas przaśność.

Małgorzata ma w pamięci kadry z targów Stowarzyszenia Karmelarzy i Lodziarzy. Jak członkowie mlaskają przy stanowisku degustacyjnym ojca. Że rewolucjonista. Jako jeden z pierwszych wszedł w torty dziecięce, sprowadzając ze Stanów formy disnejowskie: do Myszki Miki siedzącej na nawierzchni prowadziły schodki z poręczą w lukrowej koronce.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną