Prawo łowieckie bez zmian, myśliwi w kłopocie

O jeden strzał za daleko
To pierwszy w tej kadencji przypadek, gdy PiS ustąpiło pod naporem krytyki. Projekt nowelizacji prawa łowieckiego przygotowany przez tę partię został wycofany. Myśliwi mają kłopot.
W Polsce wszystkie dzikie zwierzęta są własnością Skarbu Państwa.
Tomasz Zdrojewski

W Polsce wszystkie dzikie zwierzęta są własnością Skarbu Państwa.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że sytuacja, gdy właściciele nieruchomości nie mają żadnego wpływu na to, czy na ich terenie organizowane są polowania, narusza konstytucyjne prawo własności.
Hagerty Ryan/Wikipedia

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że sytuacja, gdy właściciele nieruchomości nie mają żadnego wpływu na to, czy na ich terenie organizowane są polowania, narusza konstytucyjne prawo własności.

Jeszcze w styczniu wygasają przepisy prawa łowieckiego zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny, a nowych nie ma i nie wiadomo, kiedy będą. – Nie oznacza to, że polowania z dnia na dzień staną się nielegalne, ale na dłuższą metę ta sytuacja może stwarzać problemy, bo prywatni właściciele terenów będą mogli zaskarżać do sądów administracyjnych uchwały o podziale województwa na obwody łowieckie – mówi Diana Piotrowska, rzeczniczka prasowa Polskiego Związku Łowieckiego. Na swojej stronie związek formułuje rzecz dużo ostrzej. Sytuacja prawnego interregnum „spowoduje paraliż funkcjonowania kół łowieckich w całym kraju i paraliż decyzyjny organów administracji państwowej i samorządowej”, a w rezultacie „praktycznie uniemożliwi działania PZŁ”. Można powiedzieć, że myśliwi zafundowali sobie ten pasztet na własną prośbę.

Nowelizacja prawa łowieckiego stała się konieczna, gdy Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że sytuacja, gdy właściciele nieruchomości nie mają żadnego wpływu na to, czy na ich terenie organizowane są polowania, narusza konstytucyjne prawo własności. W zmianę prawa w ramach konsultacji społecznych włączyły się organizacje pozarządowe, które chciały przy okazji dokonać krytycznej rewizji obowiązujących przepisów i sprawić, by polowania stały się bardziej humanitarne. Proponowano zakaz polowań przy nęciskach, polowań zbiorowych, które są najbardziej dewastujące dla środowiska, zakaz nocnych polowań na kaczki, bo po ciemku bardzo trudno odróżnić gatunki łowne od chronionych, zwiększenie dopuszczalnej odległości strzału od zabudowań mieszkalnych i stopniowe wycofywanie ołowianej amunicji, jako groźnej dla środowiska.

Jednym z najgłośniejszych postulatów był także zakaz udziału dzieci w polowaniach, który poparły m.in. UNICEF, rzecznik praw dziecka, Fundacja Dzieci Niczyje i Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Jako pierwszy powstał projekt rządowy przygotowany jeszcze przez ekipę PO-PSL, który próbował poddać Polski Związek Łowiecki pod większy nadzór Ministerstwa Środowiska, bo jak wynika z najnowszego raportu NIK, obecnie jest on całkiem iluzoryczny. „Według obowiązujących przepisów nie ma organu, który nadzorowałby i kontrolował działalność Polskiego Związku Łowieckiego” – czytamy w podsumowaniu raportu. „Przeprowadzona przez NIK kontrola funkcjonowania gospodarki łowieckiej ujawniła szereg istotnych nieprawidłowości na wszystkich objętych kontrolą etapach. Najpoważniejsze zarzuty dotyczą bałaganu w dokumentacji polowań, który uniemożliwiał ustalenie rzeczywistego stanu i liczby upolowanych zwierząt”.

Inspektorzy NIK stwierdzili przypadki, gdy odstrzału dokonywano na podstawie upoważnień wystawionych na inne osoby lub wykazywano w nich zwierzynę upolowaną w innych obwodach. „Odnotowano także przypadki rozszerzania zakresu raz wydanych upoważnień o dodatkowe gatunki i większą ilość zwierzyny. NIK zauważa, że takie działania noszą znamiona kłusownictwa” – piszą autorzy podsumowania raportu.

Podwójna sprzeczność

Pomysł kontroli jednak się myśliwym nie spodobał. Zdominowana przez nich komisja sejmowa skierowała projekt do prac w siedmioosobowej podkomisji, w której skład weszło sześciu myśliwych. W przygotowanym przez nich projekcie zachowano kuriozalny zapis z projektu rządowego, by właściciel, który chce zakazać polowań na swoim terenie, musiał o to wystąpić do sądu i tam udowodnić, że kieruje się przekonaniami religijnymi lub zasadami moralnymi. To już podwójnie sprzeczne z konstytucją, bo nie tylko narusza prawo własności, ale też prawo do nieujawniania przekonań. Uwagi i propozycje wszystkich organizacji pozarządowych, poza PZŁ, gremialnie zlekceważono. Podczas posiedzeń komisji zlekceważono także przedstawicieli tych organizacji, nie dopuszczając ich do głosu. Projekt przepchnięto kolanem, bez żadnej dyskusji. W końcu na wniosek marszałkiń Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Wandy Nowickiej interweniowało prezydium Sejmu, które uznało, że w sposób rażący naruszono sejmowe procedury, i skierowało projekt do ponownego rozpatrzenia. Ale poprzedni Sejm już nie zdążył tego zrobić.

I gdy wydawało się, że już nic gorszego nie można wymyślić, pod koniec grudnia na stronach sejmowych pojawił się projekt nowelizacji autorstwa posłów PiS. Powiedzieć, że był on pisany pod dyktando myśliwych, to nic nie powiedzieć. Napisano go tak, jakby myśliwi chcieli pokazać, że z nikim i z niczym nie muszą się liczyć. Nowy projekt przewidywał skrócenie stażu dla kandydatów na myśliwych z roku do pół roku. Pozwalał na uzbrojenie blisko 120-tys. armii myśliwych w broń krótką; w dodatku nie musieliby oni, jak wszyscy inni posiadacze broni, poddawać się okresowym badaniom i testom psychologicznym. Myśliwi tłumaczą, że broń krótka jest im niezbędna do dobijania „postrzałków”, czyli rannych zwierząt, ale nijak nie tłumaczą, co miałoby ich zwalniać z obowiązku odnawiania pozwoleń.

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną