Prywatne centra paramedyczne: leczą czy tylko udają

Kliniki cudów
Coraz częściej za promocją „magicznych” metod leczenia stoją lekarze. W prywatnych instytutach, centrach i klinikach oferuje się chorym samą nadzieję, a nieraz kłamie w żywe oczy.
Specjaliści medycyny alternatywnej znaleźli się w awangardzie.
Colin Anderson/Getty Images

Specjaliści medycyny alternatywnej znaleźli się w awangardzie.

Terapia ECCT. Działa silnie na naładowane mikrotubule, czyli puste rurki w środku, zbudowane z białka tubuliny, które biorą udział w podziale komórkowym. Poza tym pole elektryczne wzmacnia działanie układu immunologicznego. Proste, prawda?
materiały prasowe

Terapia ECCT. Działa silnie na naładowane mikrotubule, czyli puste rurki w środku, zbudowane z białka tubuliny, które biorą udział w podziale komórkowym. Poza tym pole elektryczne wzmacnia działanie układu immunologicznego. Proste, prawda?

Chorzy na nowotwory gotowi są wydać ostatnie pieniądze na ratowanie życia.
belchonock/PantherMedia

Chorzy na nowotwory gotowi są wydać ostatnie pieniądze na ratowanie życia.

Komputery, lasery, tomografy – codzienność współczesnej medycyny. Za sprawą nowoczesnych technologii pacjenci nabierają przekonania, że są leczeni dokładniej, lepiej. Im bardziej kosmiczna metoda, skomplikowany aparat czy choćby ulotka najeżona naukowym żargonem, tym silniejsza przynęta na chorych. Czują się bardziej usatysfakcjonowani, mając wrażenie, że zajęto się nimi naprawdę dobrze i kompleksowo – sprzęt drogi, więc skuteczny.

W gabinetach medycyny niekonwencjonalnej szybko się zorientowano, jak działa ten mechanizm. Dlatego przykładanie rąk przez bioenergoterapeutów na nikim nie robi już wrażenia. Namagnesowana woda lub leki homeopatyczne? Dobre dla tych, którzy wierzą w cuda i mają czas, by kurować się miesiącami. A przecież mamy XXI w., postęp w diagnozowaniu i leczeniu chorób jest błyskawiczny. Tak oto specjaliści medycyny alternatywnej znaleźli się w awangardzie.

WYWIEDZENI w pole

Na przykład taki hełm lub kamizelka do ECCT. Skrót niewiele wyjaśnia, ale pełna nazwa nowej metody proponowanej chorym na glejaki mózgu i nowotwory piersi też nie – Electrical Capacitive Cancer Treatment, można przetłumaczyć jako elektropojemnościowe leczenie raka. Autorem pomysłu jest dr Warsito Purwo Taruno z Indonezji. O co chodzi, wyjaśnia dr Norbert Szaluś, przyjmujący pacjentów w prywatnej poradni zlokalizowanej w bloku mieszkalnym, pod dumną nazwą Instytut Immunoterapii, Nowotworów i Chorób Przewlekłych. – Wreszcie nowe spojrzenie – zachwala dr Szaluś. Z doktoratem w dziedzinie medycyny nuklearnej nie zagrzał długo miejsca w Wojskowym Instytucie Medycznym ani w Centralnym Szpitalu MSWiA, więc zajął się prywatną praktyką. – Onkologia w coraz większym stopniu staje się leczeniem interdyscyplinarnym. Sięgamy po różne sposoby, by zniszczyć komórki rakowe lub pobudzić naturalny układ odporności – mówi. W gabinecie na jednej półce ma ustawione podręczniki stricte medyczne, a na drugiej – z zakresu fitoterapii i tzw. medycyny komplementarnej.

Terapia ECCT trwa do dwóch lat, codziennie pacjent zakłada na siebie specjalną kamizelkę lub hełm na głowę, które wytwarzają pole elektryczne. – Działa ono silnie na naładowane mikrotubule, czyli puste rurki w środku, zbudowane z białka tubuliny, które biorą udział w podziale komórkowym. Poza tym pole elektryczne wzmacnia działanie układu immunologicznego – tłumaczy. Koszt wypożyczenia hełmu lub kamizelki – kilkanaście tysięcy złotych, choć jak zastrzega nasz rozmówca: – Sytuacja jest zmienna, więc lepiej o cenach nie pisać.

Prof. Wiesław Bonicki, kierownik Kliniki Nowotworów Układu Nerwowego z warszawskiego Centrum Onkologii, nigdy nie słyszał o indonezyjskiej metodzie ECCT, ale odsyła do dr. Henryka Koziary, który zajmuje się leczeniem glejaków mózgu. Ten ucina: – Nic o tym nie wiem. Standardem leczenia wciąż pozostaje chirurgiczne wycięcie guza, radioterapia i chemioterapia. Nie ma się co oszukiwać, to leczenie ciężkie, bo nowotwory mózgu do łatwo wyleczalnych nie należą.

ECCT, przynajmniej jak wynika z opisu tej metody, wymyślono właśnie po to, by chorym ulżyć (pisownia i styl oryginalne): „Chemia zabija cały organizm, a ECCT jest terapią miejscową, która leczy pewną część ciała. Nie uderza w resztę ciała, co zmniejsza skutki uboczne. Pole elektryczne może być dostrojone do częstotliwości, która działa w określonym typie komórki. Komórki rakowe są o wiele mniejsze niż w przypadku innych komórek – ECCT można dostroić się do tej wielkości, a normalne komórki nie są uszkodzone”. Prawda, że wszystko jasne?

Dr Szaluś zapewnia, że zarówno hełm, jak i kamizelka wykorzystywane przy terapii ECCT zostaną wkrótce zarejestrowane w Europie. W internecie już teraz można znaleźć informacje, kolportowane na forach poświęconych terapiom naturalnym (sic!), że metoda ECCT otrzymała przychylną ocenę FDA, czyli Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, znanej z dość restrykcyjnego podejścia do wszelkich nowinek medycznych. Sprawdziliśmy, że urządzenie zostało zaaprobowane, jednak tylko jako wspomaganie leczenia paliatywnego, a więc może ewentualnie ulżyć nieuleczalnie chorym, u których podawanie chemii wywoływałoby niepotrzebne już w schyłkowym etapie choroby skutki uboczne. I tylko takie zastosowanie ECCT „przeszło” w głosowaniu ekspertów – liczbą głosów 7 za i 6 przeciwko.

Nigdy nie słyszałem o metodzie ECCT rekomendowanej w onkologii – mówi prof. Wojciech Golusiński, prezes Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi. Ponieważ jest członkiem Europejskiego Forum EORTC, które wytycza kierunki rozwoju badań klinicznych, ma informacje z pierwszej ręki: – Zapewniam, że taka metoda nie będzie przedmiotem europejskiego badania klinicznego w najbliższym czasie. Fakt, że 15 proc. pacjentów zgłaszających się do leczenia onkologicznego korzysta z terapii niekonwencjonalnych. Są one często zdumiewające. Ale jeszcze się nie spotkałem, by odniosły pozytywny skutek.

NAKARMIENI kroplówką

Pani Lucyna skorzystała z namowy sąsiadki, która zaprowadziła ją do Kliniki Witaminowej. Na parterze apartamentowca, między salonem sprzedaży parkietów a gabinetem dermatologii estetycznej, niepozorne wejście do recepcji, skąd pacjenci kierowani są na konsultacje lekarskie i do stanowisk, gdzie otrzymują kroplówki z witaminami. Tu nikt nie dokarmia suplementami w tradycyjny sposób – to zbyt archaiczne. Gdy się je poda wprost do żyły, pardon – do krwiobiegu, efekt będzie natychmiastowy!

Na liście wskazań polecanych przez obsługę aż pięć pozycji: oczyszczanie, odmładzanie, odchudzanie, wzmacnianie i regeneracja. Można też skorzystać z kuracji ozonem albo z chelatacji, polegającej na podawaniu „aktywnych substancji, które na drodze chemicznej wychwytują pewne metale i minerały znajdujące się w organizmie”. Ale to już propozycja dla naprawdę ciężko chorych: z miażdżycą, nowotworami, cukrzycą, chorobą Alzheimera i po zawałach serca.

Pani Lucyna przyszła do Kliniki Witaminowej tylko się odchudzić. Skusiła ją ulotka: „Duże dawki witamin, wspomagające przemianę materii, zadziałają sprawniej, jeśli przyjmiesz je bezpośrednio, czyli za pomocą kroplówki. Nie trafiają do żołądka, ale wprost do krwiobiegu, dzięki czemu są niemal całkowicie przyswajalne i dostarczają organizmowi tylko to, czego akurat potrzebuje. Odchudzanie z pomocą witaminowej suplementacji dożylnej jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla osób, które cenią zdrowie. Po niecałej godzinie leczenia witaminowego poczujesz się jak nowo narodzony”.

Cena tej kuracji, wraz z obowiązkową wizytą u lekarza, to co najmniej 350 zł. Prof. Elżbieta Anuszewska z Narodowego Instytutu Leków nie rozumie przedstawionej koncepcji: – Witaminy są składnikami pożywienia. I powinny przejść przez przewód pokarmowy, gdzie łączą się z białkami i nośnikami, które następnie rozprowadzają je do tkanek, by mogły się tam wchłonąć. W tym wypadku wprowadzamy do organizmu czystą chemię, a on się przed nią broni.

Zaproponowana pani Lucynie terapia odchudzająca ma składać się z podanego do żyły koktajlu witamin A, C oraz B1, B2, B6, B7 i B12. – Czy ktoś ostrzegł pacjentkę, że witaminy z grupy B napędzają metabolizm? – zastanawia się prof. Anuszewska. – Nie rozumiem, jak można je proponować w tej kuracji! No, a że dożylnie, to już w ogóle jakaś pseudonauka!

W Klinice Witaminowej pracuje dr Magdalena Osińska, która na co dzień zdobywa lekarskie szlify w dziedzinie chorób wewnętrznych w Szpitalu Klinicznym Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. – Dożylne podanie witamin ma tylko wspomóc organizm. Mamy wielu pacjentów po chemioterapii, z zaburzeniami wchłaniania, którzy odnoszą z tego korzyść.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną