Czego może doświadczyć prezes, gdy przebierze się za pracownika

Klej lub giń
Rozmowa z Jackiem Michalakiem, wiceprezesem spółki Atlas, o Polsce z perspektywy remontu łazienki i polskich firmach z perspektywy dołowego pracownika.
Jacek Michalak
Tomasz Stańczak/Agencja Gazeta

Jacek Michalak

Podpisanie umowy sponsorskiej pomiędzy firmą Atlas a tenisistą Jerzy Janowiczem, Łódź, 2012 r.
Michał Tuliński/Forum

Podpisanie umowy sponsorskiej pomiędzy firmą Atlas a tenisistą Jerzy Janowiczem, Łódź, 2012 r.

Jacek Michalak: Dziś decyzja o zakupie towaru najczęściej nie jest podejmowana przez klienta, ale wykonawcę. Pan Kazio złota rączka to już w zasadzie przeszłość.
Leszek Zych/Polityka

Jacek Michalak: Dziś decyzja o zakupie towaru najczęściej nie jest podejmowana przez klienta, ale wykonawcę. Pan Kazio złota rączka to już w zasadzie przeszłość.

Juliusz Ćwieluch: – Zmienia pan wygląd, nazwisko i na potrzeby telewizyjnego show zatrudnia się w firmie, w której przepracował 20 lat. Nikt pana nie rozpoznaje, to chyba nie najlepiej świadczy o prezesie.
Jacek Michalak: – Byłem przekonany, że to się nie uda, i od razu mnie rozpoznają. Charakteryzacja była świetna, ale przyznaję, trochę pomogliśmy szczęściu. Tych pracowników, którzy znali mnie najlepiej, w czasie kręcenia materiału po prostu wysłaliśmy na szkolenia.

Ten pomysł z programem przypomina mi trochę zabawy znudzonych arystokratów przebierających się za pastuszków, żeby zasmakować życia prostego człowieka.
Atlas to duża organizacja biznesowa z przychodami przekraczającymi miliard złotych rocznie. U nas decyzjami nie rządzi nuda, ale interes. Kiedy autorzy programu zwrócili się do nas z tym pomysłem, uznaliśmy, że to dobry sposób na promocję. Duża oglądalność, świetny czas antenowy. Żeby było zabawniej, osobiście podejmowałem decyzję na tak, będąc święcie przekonanym, że to nie ja przejdę tę ciężką próbę. Tak się ułożyło, że wytypowany do programu menedżer się wycofał i trafiło na mnie.

Też trzeba było się wycofać.
Kary umowne za wycofanie się z programu były horrendalnie wysokie. Gdyby nie to, wycofałbym się po pierwszych paru godzinach w kopalni. Stres, zmęczenie, nerwy. No i mordercza wprost robota. Myślałem, że się tam przekręcę.

Oni tak pracują dzień w dzień.
Tadeusz, który był moim opiekunem w kopalni gipsu i anhydrytu Niwnice, którą kupiliśmy w 1998 r., bardzo ciepło mnie przyjął. On tam na dole przepracował już 34 lata. Bardzo go za to podziwiam. Reżyserka programu Jola Szuber chciała, żeby coś ciekawego wydarzyło się na planie, żeby były jakieś emocje. Liczyli też, że nas przyłapią na jakichś niedoróbkach.

Przyłapali?
W kopalni wyremontowany zostanie pokój socjalny i przebieralnia. Rzeczywiście powinny wyglądać lepiej.

Nie trzeba się chyba przebierać za górnika, żeby się przekonać, że trzeba odmalować w zakładzie szatnię.
Atlas to nie jest firma standardowa. Ani korporacja, ani typowa firma rodzinna. Ja najczęściej mówię, że organizacja. Firma powiększała się przez stawianie nowych zakładów, na których organizację mieliśmy wpływ, bo budowaliśmy je od podstaw. Ale były też takie, które przejmowaliśmy z całym dobrodziejstwem inwentarza. Mamy 20 różnych podmiotów gospodarczych. Niektóre mają historię zahaczającą jeszcze o czasy powojenne. Długie i specyficzne tradycje, które przetrwały w tych zakładach do dziś. W kopalniach działają na przykład związki zawodowe. A w innych naszych zakładach już nie.

Czego się pan dowiedział o firmie, wiadomo z programu. A o sobie?
To mi raczej nie przyniesie chwały, ale opowiem o tym. Byłem wychowany w świecie podzielonym na inteligencję i robotników. Taka dosyć prosta wizja świata. Mam doktorat z chemii, ale w mojej rodzinie to nic wielkiego. Dopiero jak się trafi do encyklopedii, to wspomną. Dwóch wujków tam trafiło. W każdym razie żyłem w tym schemacie inteligent – robotnik. A ten program mi pokazał, że podział jest już nieaktualny. Ludzie, którzy wykonują może proste prace, mają zaskakująco dużą wiedzę o świecie. Niestandardowe zainteresowania.

Ile ważył młot do rozbijania anhydrytu?
Ręczny prawie osiem kilo. Pneumatyczny ponad 20. Najpierw pracowałem tym zwykłym, ale po prostu nie miałem już siły. Wtedy dali mi pneumatyczny. Praca jest dosyć monotonna. Ładowarka przywozi urobek i zrzuca go na tzw. kratę. Naszym zadaniem było rozbijanie tych kawałków skały, które są za duże, żeby przejść przez kratę. Skały gipsowo-anhydrytowe rozpadały się w miarę przewidywalny sposób. Widać było przynajmniej pęknięcia. Anhydryt jest nieprzewidywalny. Pękał gwałtownie. W ten sposób młot pociągnął mnie za sobą i wpadłem w kratę. Na szczęście się nie połamałem.

Ile pan wytrzymał?
W sumie całą zmianę. Ale tak naprawdę, to ledwo dożyłem do przerwy.

Po tych paru godzinach pod ziemią patrzy pan inaczej na żądania górników?
Zawsze wiedziałem, że to jest bardzo ciężka praca. Ale teraz osobiście przekonałem się, że jest ekstremalnie ciężka. Brak światła, mało tlenu, niebezpieczeństwo. Jest we mnie akceptacja dla dodatkowych świadczeń dla górników. Oczywiście to musi być powiązane z rachunkiem ekonomicznym. Nierentowna kopalnia nie może obiecywać czegoś, czego nie ma.

Ludzie narzekali na firmę?
Polacy lubią narzekać. To taki nasz sport narodowy. Trochę narzekania było. Program kręciliśmy w lipcu, czyli w środku sezonu, kiedy mamy największe obroty. Od kilku lat, po zmianie przepisów, pracodawca może rozliczać czas pracy w trybie półrocznym i my z tego korzystamy. Zimą ludzie pracują mniej, latem więcej. No i na to narzekali. Ale po spotkaniu z pracownikami jestem zbudowany. Mam wrażenie, że lubią swoją firmę. Mocno się z nią utożsamiają. Może nawet częściej mocniej niż niektórzy na wyższych stanowiskach.

Gdy oglądam tego typu reality show, zawsze intryguje mnie to, czego nie pokazano. Cenzurowaliście odcinek?
Nie, bo umowa nam na to nie pozwalała. Materiału było kilka godzin więcej. Nie mieliśmy jednak wpływu na to, co zostanie pokazane.

Były jakieś trudne momenty?
Na potrzeby charakteryzacji przyklejałem sobie sztuczne zęby, które rzeczywiście mocno zmieniały mój wygląd, ale sprawdzały się tylko do momentu, kiedy nie trzeba było jeść albo pić. Przy jedzeniu klej puszczał. W trzecim dniu pracy reżyserka wymyśliła, żebym zjadł obiad razem z załogą. Żurek z jajkiem i kiełbasą jeszcze jakoś mi poszedł, choć kiełbasę musiałem połykać w całości. Ale zjedzenie schabowego z doklejonymi zębami było koszmarem. A załoga mi nie odpuszczała. Skomentowali to, że jaki do jedzenia, taki do roboty.

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną