Jak zbroi się obrona terytorialna

Dzieje jednego karabinu
Dwadzieścia dni zajęło Pomorskiej Obronie Terytorialnej zebranie pieniędzy na karabin maszynowy. Grawerka, że to dar od Narodu, nie przeszła, bo parę złotych dorzucił też Niemiec.
Karabin PKM o numerze ZK868 w rękach jednego z członków Pomorskiej Obrony Terytorialnej
Łukasz Głowala

Karabin PKM o numerze ZK868 w rękach jednego z członków Pomorskiej Obrony Terytorialnej

Pomorska Obrona Terytorialna na ćwiczeniach strzeleckich
JS 4018

Pomorska Obrona Terytorialna na ćwiczeniach strzeleckich

audio

AudioPolityka Juliusz Ćwieluch - Dzieje jednego karabinu

28 lat po wyprodukowaniu karabin PKM o numerze ZK868 zaczął bronić ojczyzny. Na razie tylko tej lokalnej, czyli okolic Trójmiasta. I zupełnie teoretycznie, bo ojczyzna wbrew pogłoskom jest ciągle wolna i suwerenna. Ale sądząc po odzewie społeczeństwa, sprawa nie wydaje się przesądzona.

Zaplanowana na 40 dni zbiórka na PKM zakończyła się grubo przed czasem i grubo powyżej oczekiwań organizatorów. Potrzebne na sprzęt 15 tys. zł Pomorskiej Obronie Terytorialnej udało się zdobyć w ciągu zaledwie trzech tygodni. Pozostałe pięć tysięcy przyda się na oprzyrządowanie do karabinu i na sprzęt dla medyków, bo POT to właściwie samodzielny oddział, który ma już własną łączność, strukturę i przede wszystkim uzbrojenie. I to w karabiny maszynowe.

Zbiórka na PKM, którą zorganizowali za pośrednictwem portalu społecznościowego Polak-potrafi.pl, to w równej mierze akcja marketingowa, co chęć posiadania karabinu do „wsparcia natarcia i odzyskiwania przewagi na polu walki”. Oraz sondowanie: co ludzie myślą o tym, żeby w prywatne ręce trafił karabin maszynowy strzelający z prędkością 300 pocisków na minutę. I wygląda na to, że myślą ze zrozumieniem, co również daje do myślenia.

ZK868

PKM to drugie dziecko Michaiła Kałasznikowa. Jak to z dziećmi bywa, bardziej udane od pierwszego. Ale raczej pozostające w cieniu sławy starszego brata, czyli karabinka AK47. Kałasznikowowi, konstruując PKM, udało się stworzyć uniwersalny karabin maszynowy lżejszy od wszystkich swoich światowych konkurentów. Na dodatek, jak to u niego, niezawodny i banalnie łatwy w obsłudze. Jak również w produkcji, przez co licencje na jego wytwarzanie rozlały się po fabrykach satelitów ZSRR.

PKM o numerze ZK868 powstał w poznańskich Zakładach Mechanicznych im. Hipolita Cegielskiego w ramach produkcji S (specjalnej). Dojrzały technologicznie produkt, seryjnie wytwarzany w partiach po kilka tysięcy rocznie. Dokładna liczba wyprodukowanych w Poznaniu PKM do dziś objęta jest tajemnicą. Załoga z Cegielskiego składała je od 1974 r. do mniej więcej 1995 r.

PKM o numerze ZK868 ma w opisie jeszcze literkę N, to znaczy, że do zestawu dodawany był noktowizor. Rok produkcji 1988. Dobry rocznik. Zrobiony w schyłkowym PRL, w którym do samego końca produkcja S miała uprzywilejowany dostęp do najlepszych materiałów. A jednocześnie niemal wszystko, co schodziło z taśmy, szło już na ZN (Zapasy Nienaruszalne), więc nie miał kto tego popsuć ani zajeździć.

Decyzją wojskowego planisty drewniana skrzynia z karabinem numer ZK868 trafiła do magazynów Wojsk Ochrony Pogranicza w Kętrzynie. W zakładach nałożyli grubszą warstwę smarów, bo wiadomo było, że broń idzie na magazyn W (wojenny).

Broń z magazynów w Kętrzynie przeznaczona była głównie dla słuchaczy Centrum Szkolenia Wojsk Ochrony Pogranicza. W ręce przyszłych podchorążych trafić miała dopiero na wypadek wojny. Mniej więcej po trzy PKM na jeden pluton. W Kętrzynie pod koniec lat 80. na jednym roku było pięć plutonów (około 120 osób).

W niespełna rok po dostarczeniu do kętrzyńskiego magazynu karabinu o numerze ZK868 upadł komunizm. Kilka miesięcy później zlikwidowano Wojska Ochrony Pogranicza. A w Centrum Szkolenia rozformowano pluton oficerów politycznych. A następnie tego samego dnia na jego bazie powołano pluton oficerów wychowawczych. Nowe państwo rodziło się na gruzach starego.

Magazynów na czas W zmiany nie dotknęły. Przypisano je do Straży Granicznej powstającej na bazie WOP. PKM dalej czekał na wojnę.

11 kwietnia 2001 r. z Ustawy o Straży Granicznej wykreślono jeden artykuł. Konkretnie czwarty, mówiący o tym, że w razie konfliktu zbrojnego SG staje się częścią sił zbrojnych. Po zniknięciu tego artykułu zaczęła znikać cała wojenna infrastruktura SG. Z sejfów formacji wyciągnięto parciane woreczki z nieśmiertelnikami, które na wypadek W miał dostać każdy funkcjonariusz.

Z magazynami pełnymi broni był większy problem, bo tego nie dało się zapakować do bagażnika służbowego opla i zawieźć do Warszawy. Na mocy specjalnego porozumienia cały magazyn z bronią SG przekazać chciano wojsku. Ale mundurowi wcale się o to mienie nie zabijali. Sami mieli dosyć problemów ze swoimi magazynami. Poradzieckiego sprzętu nie chcieli brać, bo czekali na ten wyśniony zachodni, który już, już miał do nich trafić. Magazyny niemal w całości przejęła więc Agencja Mienia Wojskowego i zaczęła wyprzedaż. W 2011 r. po 23 latach leżakowania w skrzyniach ZK868 sprzedano jednej z podwarszawskich firm zajmujących się koncesjonowanym obrotem bronią i amunicją. Zakup nie okazał się chyba tak dobry, jak planowano. PKM kolejne pięć lat czekał na klienta.

Na początku kwietnia tego roku Borys, dowódca Pomorskiej Obrony Terytorialnej, wiedział już, że rozpoczęta 18 marca zbiórka na PKM wypaliła. Dosłownie i w przenośni. Poprzez swoje kontakty zaczął szukać po całej Polsce PKM w dobrym stanie. Trafił im się ZK868. PKM w stanie idealnym. Niedoszły obrońca polskich granic. Na początku maja karabin pojechał do grawera. Po prawej stronie komory wyryto proste zdanie – „Obywatele dla JS4018 i POT”. JS to Jednostka Strzelec, a 4018 to jej numer rozpoznawczy. POT to Pomorska Obrona Terytorialna. A Obywatele to obywatele, choć w wersji pierwotnej miał być Naród. Okazało się, że parę złotych dorzucił Niemiec i Szwed.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną