Społeczeństwo

Powiększenie

Krucjata Karola Tendery – byłego więźnia Oświęcimia

Karol Tendera, były więzień Oświęcimia, Brzezinki i Litomierzyc. Karol Tendera, były więzień Oświęcimia, Brzezinki i Litomierzyc. Piotr Guzik / Forum
Jak 95-letni Karol Tendera, były więzień trzech obozów koncentracyjnych, niespodziewanie stał się bohaterem nowej polityki historycznej.
Sądy mają czas, ale Karol już nie. Pisze więc znów listy. Tym razem do Zbigniewa Ziobry.Łukasz Krajewski/Agencja Gazeta Sądy mają czas, ale Karol już nie. Pisze więc znów listy. Tym razem do Zbigniewa Ziobry.

O swym bohaterstwie został powiadomiony telefonicznie. Na początku czerwca 2016 r. zadzwoniła pani dyrektor z ministerstwa, że bardzo im miło, będą go odznaczać. I już tydzień później stał z medalem na piersi, odznaką Bene Merito, przyznawaną przez MSZ za wyjątkowe zasługi we wzmacnianiu wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. Niespodziewane było to wyróżnienie, choć nie można powiedzieć, że nie wyczekiwane. Bo przecież Karol Tendera od lat już wołał w sprawie godności Polski, a przede wszystkim swojej i innych byłych więźniów obozów koncentracyjnych, których honor nieustannie bezczeszczą pojawiające się w zachodnich mediach sformułowania o „polskich obozach zagłady”.

Polityka 30.2016 (3069) z dnia 19.07.2016; Społeczeństwo; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Powiększenie"
Reklama

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Kocie i psie lęki

Joanna Iracka o frustracjach i lękach, które trapią psy i koty, oraz o tym, jak można im pomóc.

Malwina Dziedzic
26.05.2020