Społeczeństwo

Chazan powraca z kolejnymi pseudonaukowymi bredniami. Czy to wciąż jeszcze lekarz?

Prof. Bogdan Chazan / Facebook
Jeśli Chazan powiedział to, co powiedział, to jedyne, co mogę zrobić, to złapać się za głowę.
Jędrzej Nowicki/Agencja Gazeta

Osoby o poglądach lewicowych częściej mają problemy z zajściem w ciążę, a przyczyną zaburzeń płodności jest przesadna dbałość o szczupłą sylwetkę – miał powiedzieć według „Głosu Wielkopolski” Bogdan Chazan.

Były dyrektor warszawskiego Szpitala Świętej Rodziny był gościem sympozjum „Profilaktyka, rozpoznanie przyczyn i leczenie niepłodności”. Jak informuje gazeta, miał zaliczyć do przeszkód w zajściu w ciążę również dużą liczbę partnerów i antykoncepcję.

Celowo piszę „miał”, bo nie słyszałam tej wypowiedzi i bardzo chciałabym, aby to była kaczka dziennikarska. Z drugiej strony, czytałam ostatnio tyle bzdurnych wypowiedzi tzw. autorytetów, że prawdopodobnie łudzę się nadaremnie. Jeśli więc Chazan powiedział to, co powiedział, to jedyne, co mogę zrobić, to złapać się za głowę. I zastanowić się, jaki powinien być – w opozycji do tego podłego, lewackiego z niepłodnymi na życzenie – idealny świat prawicowych, w domyśle wierzących. To nie będzie trudne, bo taki świat już istnieje. Głęboko wierzący niepłodni, również pod wpływem takich autorytetów jak Chazan, od lat walczą o dziecko po bożemu.

Czyli według instrukcji Kongregacji Nauki Wiary Donum vitae „mogą szukać godziwych moralnie środków i technik ułatwiających poczęcie i akt małżeński”. Kościół proponuje im niewiele. In vitro, wiadomo, odpada, inseminacja – z powodu preparowania nasienia oznaczająca ludzką interwencję w boży porządek – również.

Jedynym akceptowalnym sposobem leczenia niepłodności jest naprotechnologia. W dużym skrócie: leczenie wsparte dokładną obserwacją cyklu kobiety. Często podaje jej się leki, które – w większych dawkach – dostawałyby przed in vitro. Mężczyźni cierpiący na azoospermię, czyli brak plemników, po wyczerpaniu dozwolonych środków medycznych jak nakazuje Donum vitae „powinni połączyć się z krzyżem Pana, źródłem wszelkiej duchowej płodności”. Ale w idealnym świecie, w którym przeważają ludzie o poglądach prawicowych, przecież zdarzają się cuda.

Czyli można wymodlić większą ilość plemników, zwracając się do świętych od niepłodności, nosząc na brzuchu pasek świętego Dominika czy pielgrzymując do Matki Boskiej Watopędzkiej. Albo zapisując się na kolejne rekolekcje Ojca Bashobory, charyzmatyka z Ugandy. I wszystko byłoby OK, ale jest coś, co burzy idealny świat prawicowych, czyli wiernych jednemu partnerowi, nieuznających antykoncepcji i akceptujących swoją sylwetkę, jaka by ona nie była.

Otóż z badań CBOS wynika, że na aborcję najczęściej decydują się Polki o poglądach prawicowych. Jedyne, co mogłoby je jakoś wytłumaczyć – trzymając się logiki prof. Chazana – to przypuszczenie, że dopadła je nadmierna dbałość o sylwetkę.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną