Społeczeństwo

Gdy prawda śpi

Dr Maciej Zięba o trudnych związkach polityki z Kościołem

Dr Maciej Zięba, dominikanin Dr Maciej Zięba, dominikanin Dariusz Golik / Forum
Dr Maciej Zięba, dominikanin, autor książki „Papieska ekonomia”, o tym, dlaczego księża nie powinni mylić ambony z mównicą sejmową, a posłowie mównicy z amboną.
„Sprzymierzanie się w Kościele z jakąś konkretną formacją gospodarczą czy polityczną zawsze jest szkodliwe i zraża wielu ludzi”.Jakub Szymczuk / Foto Gość/Forum „Sprzymierzanie się w Kościele z jakąś konkretną formacją gospodarczą czy polityczną zawsze jest szkodliwe i zraża wielu ludzi”.

Adam Szostkiewicz: – Znów słychać wołanie o więcej państwa w gospodarce, edukacji, kulturze.
Maciej Zięba: – Taka pokusa istnieje, zwłaszcza gdy słabnie rodzina i aktywność obywatelska. Ale rozrośnięte państwo jest kosztowne, zbiurokratyzowane i skłonne do przemocy administracyjnej. Już Leon XIII przeciwstawiał się zbyt licznym ingerencjom państwa w życie obywateli. Mocno też podkreślał trójpodział władz, by się wzajemnie kontrolowały i równoważyły.

Polityka 4.2017 (3095) z dnia 24.01.2017; Społeczeństwo; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Gdy prawda śpi"

Czytaj także

Kultura

Butelki z benzyną w formacie JPG, czyli sztuka protestu

Od kilkunastu lat chodzę na demonstracje dopominające się o prawa kobiet czy mniejszości. Grzecznie już było – mówi grafik Jarek Kubicki, twórca plakatów, które stały się wizualnymi symbolami obecnego protestu.

Jakub Knera
28.10.2020