Społeczeństwo

Miasteczko Stocznia

Czy na terenach postoczniowych w Gdańsku powstaną lofty?

Tereny dawnej Stoczni Gdańskiej Tereny dawnej Stoczni Gdańskiej Karolina Misztal / Reporter
Po gdańskiej stoczni została nie tylko historia. Chyba żadna z polskich metropolii nie ma równie wyjątkowego terenu do zabudowy.
Widok na tereny Stoczni Gdańskiej i te pozostałe po stoczni. Świetna lokalizacja, ale z wieloma pułapkami.Krystian Trela/Reporter Widok na tereny Stoczni Gdańskiej i te pozostałe po stoczni. Świetna lokalizacja, ale z wieloma pułapkami.

Ponad 70 ha nad wodą. O rzut kamieniem od historycznego centrum Gdańska – Głównego Miasta. Przyszłość tego terenu wydawała się przesądzona: w końcu i tu powstałyby klockowate apartamentowce po horyzont. A jednak w listopadzie 2016 r., po latach trwania w defensywie, Agnieszka Kowalska, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, ogłosiła wpisanie aż 26 obiektów z terenu Stoczni Cesarskiej (najstarsza część gdańskiej stoczni) do rejestru zabytków. Decyzję tę opatrzyła rygorem natychmiastowej wykonalności ze względu na ważny interes społeczny i zapowiedziała dalsze wpisy.

Polityka 10.2017 (3101) z dnia 07.03.2017; Społeczeństwo; s. 37
Oryginalny tytuł tekstu: "Miasteczko Stocznia"

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020