Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Surogatki rodzą dla Ronaldo. Brak w tej historii kobiet, którym płaci się za milczenie

Cristiano Ronaldo z dziećmi Cristiano Ronaldo z dziećmi Crisitano Ronaldo / Facebook
Cristiano Ronaldo został po raz drugi ojcem. Na świat przyszły bliźnięta, które urodziła surogatka. Podobnie jak najstarszego syna piłkarza.

Siedmiolatek, dopiero co urodzone z surogatki bliźnięta (chłopiec i dziewczynka) plus mająca urodzić się za trzy miesiące ich siostra, aktualnie rosnąca w brzuchu narzeczonej. Plus narzeczona, ojciec dzieci i jego matka, bardzo ważna postać.

Oto współczesna rodzina. Piłkarz Cristiano Ronaldo i przychówek. Rodzina pewnie nie lepsza niż bliscy najstarszej matki świata, 70-letniej mieszkanki Indii, rodzicielki dwóch dorosłych córek oraz noworodka, która przez całe życie wraz z 77-letnim mężem marzyła o synu. Czy też dom Rumunki, matki bliźniąt, która po sześćdziesiątce zamarzyła jeszcze o sześcioraczkach z in vitro…

O tamtych kobietach pisano i mówiono źle, o Cristiano Ronaldo pisze się raczej dobrze. Chwalone są fotki, na których piłkarz obejmuje noworodki, sypią się gratulacje dla brzemiennej narzeczonej.

Surogatki – kim są kobiety, którym płaci się za milczenie?

Być może do ludzi trafiają wątki przepisane żywcem z bajki o Synu Biedaka: ojciec Ronaldo był zwykłym sprzątaczem w klubie sportowym, a syn po kryjomu kopał w piłkę, i tak dokopał się pozycji najlepiej zarabiającego piłkarza, Króla Świata. Albo gotowe fragmenty z bajki o Kopciuszku: narzeczona, dziś ciężarna, była zwykłą 21-letnią ekspedientką, aż poznała jego, a wtedy musiała odejść z pracy, lecz wcale nie żałuje.

Tak, wszyscy lubimy bajki. Tak, to doświadczenie z niczym nieporównywalne, gdy można je poczytać własnym dzieciom. Jednak są już w bajkach i inne wątki z opowieści o Ronaldo: te różne biedne kobiety, którym płaci się krocie za milczenie, bo możni chcą od nich dzieci/serc/córek, ale nie mają dla nich istotniejszych ról. Gdy czyta się dzieciom, zwykle chodzi o to, by zrozumiały sens meta. W bajkach zwykle wiadomo, co jest dobrem, a co złem. Co zrozumieją z tych bajek dzieci ze Współczesnej Rodziny?

Gdy w Polsce otwierano kolejne okna życia – bo też miało być jak w bajkach, gdzie biedne służące oddają dzieci w lepsze ręce, licząc na dobry los – w zachodnim świecie podobne okna właśnie zamykano, przestrzegając, że to zabawa zapałkami. Że człowiek ma prawo do wiedzy o własnej rodzinie, to wręcz prawo człowieka, a dostęp do tej wiedzy gwarantuje jedynie spisana w sądzie historia adopcyjna.

Podobne wątpliwości legły u podstaw europejskich praw, zakazujących usług surogatek. Król jest nagi – zostało wówczas jasno powiedziane.

Widać są tacy, co utkwili w bajkach.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną