Niesamowity PRL w obiektywie znanych fotoreporterów

Wódka w butkach
Krakowska wystawa „Fotoreporterzy” starszym przypomni, a młodszym uzmysłowi, jak się żyło w socjalistycznej Polsce.
Stanisław Ciok: Wielki Tydzień w Radomyślu, 1988 r.
Stanisław Ciok/Polityka

Stanisław Ciok: Wielki Tydzień w Radomyślu, 1988 r.

Te zdjęcia nie były robione ukradkiem i chowane na dnie szuflady. Wszystkie wykonano dla tygodnika „itd.” i – pod czujnym okiem władzy – zamieszczono na łamach. Obraz Polski gdzieś między latami 60. a 80. XX w., utrwalony na kliszy przez pracujących tam fotoreporterów, jest więc obarczony pewną cenzurą i autocenzurą, a mimo to zaskakuje przenikliwością i dużym, choć często umiejętnie kamuflowanym, krytycyzmem wobec ustroju społecznej sprawiedliwości.

Na wystawie przypomniano dorobek kilkunastu fotografów. W zachowanych wspomnieniach dość zgodnie powtarza się opinia, że niekwestionowanym mistrzem tej grupy pozostawał Sławomir Biegański. „Sławek, do którego mówiliśmy per »mistrzu«, był naszym guru” – wspominał Andrzej Baturo. „Pod okiem Sławka początkujący fotoreporterzy uczyli się myśleć i – patrząc wokół – widzieć to, czego inni nie dostrzegali” – zapamiętała Anna Musiałówna.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj