Społeczeństwo

Tabor Pamięci

Jak Romowie dbają o zachowanie swojej historii

W drodze do obozowiska w Szczurowej. Na tabor pamięci zjeżdżają się Romowie z Polski, zagranicy i miłośnicy cygańskiej kultury. W drodze do obozowiska w Szczurowej. Na tabor pamięci zjeżdżają się Romowie z Polski, zagranicy i miłośnicy cygańskiej kultury. Natalia Gancarz
Z pamięcią jest problem. Starsi zarzucają młodszym, że nie chcą pamiętać. Ci z nizin narzekają na tych z gór, że o tradycji pamiętają za mało. A innym wcale się ta romska pamięć nie podoba i chcą ją porąbać.
W lesie w okolicach Żabna. Co roku tabor odwiedza miejsca wojennych zbrodni dokonanych na Romach.Natalia Gancarz W lesie w okolicach Żabna. Co roku tabor odwiedza miejsca wojennych zbrodni dokonanych na Romach.

Siedząca obok woźnicy 82-letnia Maria macha do przechodniów. Jej siwy warkocz podskakuje, gdy konie przyspieszają, spłoszone klaksonem wlokących się z tyłu aut. Jadący wozem muzykanci wygrywają rzewne pieśni. Obok nich moszczą się na ławach gadziowie (nie-Cyganie) poprzetykani Romami. Gorąco i trzęsie. Jeszcze dwie godziny do obozowiska.

– Tatuś rzucał na drogę spięte kawałki słomy, żeby pokazać innym, którędy jedziemy. Te znaki nazywały się śpery. Przy wsiach czy w lesie zatrzymywaliśmy się na dłużej.

Polityka 29.2017 (3119) z dnia 18.07.2017; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Tabor Pamięci"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021