Społeczeństwo

Spis lektur alternatywnych. PiS nie chce, żeby nasze dzieci czytały te książki

Wkrótce pojawią się nowe lektury Wkrótce pojawią się nowe lektury Tom Hermans / StockSnap.io
Z nowej podstawy programowej do języka polskiego dla szkół ponadgimnazjalnych zniknęli Schulz, Iwaszkiewicz, Conrad, Bułhakow oraz Nałkowska.

Nigdy program nauczania nie powstawał w takim pośpiechu. A to dokument szalenie ważny, bo jest najistotniejszą rządową wskazówką dla nauczycieli na temat tego, czego mają uczyć. Zasada jest prosta: nauczyciele mogą (wciąż) pracować, jak chcą, ale program zapisany w podstawie to minimum, które muszą zrealizować.

Z analizy nowej podstawy do języka polskiego dla szkół ponadgimnazjalnych portalu OKO.press wynika, że zniknęli z niej m.in. Schulz, Iwaszkiewicz, Conrad, Bułhakow i Nałkowska. „A ich miejsce zajęły teksty archaiczne, moralizatorskie »patriotyczne«” – pisze Agata Ambroziak.

W nowej podstawie „współczesności” jest niewiele. Brakuje tekstów kultury innych niż beletrystyka czy poezja – nie ma reportaży, filmów, analizy prasy, nowych mediów.

Z listy lektur obowiązkowych na poziomie podstawowym zniknęły:

Bruno Schulz, wybrane opowiadanie – teraz lektura dla poziomu rozszerzonego
Michaił Bułhakow, „Mistrz i Małgorzata” – teraz lektura uzupełniająca
Sofokles, „Król Edyp” – teraz lektura uzupełniająca
Joseph Conrad, „Jądro Ciemności”
Stefan Żeromski, „Ludzie bezdomni”
Jarosław Iwaszkiewicz, wybrane opowiadanie
Ewa Lipska, wiersze wybrane
Adam Zagajewski, wiersze wybrane
Wybrany dramat dwudziestowieczny z literatury polskiej, np. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tadeusza Różewicza, Sławomira Mrożka
Wybrana powieść polska z XX lub XXI wieku np. Marii Kuncewiczowej „Cudzoziemka”, Zofii Nałkowskiej „Granica”, Stanisława Lema „Solaris”, Tadeusza Konwickiego „Kronika wypadków miłosnych”
Dzieje Tristana i Izoldy
Miguel Cervantes, „Don Kichote”
Ryszard Kapuściński, „Podróże z Herodotem”
Wybrane filmy z twórczości polskich reżyserów np.

Reklama