Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Istotki

Na czym polega wirtualna adopcja płodów

Codzienna konwersacja z płodem daje użytkowniczkom aplikacji namiastkę tego, jak to jest być kobietą i matką. Codzienna konwersacja z płodem daje użytkowniczkom aplikacji namiastkę tego, jak to jest być kobietą i matką. materiały prasowe
Internetowy asystent duchowej adopcji płodów zagrożonych zagładą ma już 100 tys. abonentów.
Niestety, ciągle ulepszana aplikacja czasami doprowadza do dramatycznych poronień.GP, Yagi Studio/Getty Images Niestety, ciągle ulepszana aplikacja czasami doprowadza do dramatycznych poronień.
Nastusia, lat 14, ściągnęła apkę i jest zdziwiona. Ani razu nie pomodliła się, a płód i tak zdrowy, już 203. dzień pięknie się rozwija. Rekomenduje ją z całego serca nawet ateistom.GP Nastusia, lat 14, ściągnęła apkę i jest zdziwiona. Ani razu nie pomodliła się, a płód i tak zdrowy, już 203. dzień pięknie się rozwija. Rekomenduje ją z całego serca nawet ateistom.

By uratować poczętego, wystarczy mieć telefon z systemem Android i serce szlachetne. Interaktywny asystent oczekuje w sklepie Google Play. Ściągamy go, złożywszy przyrzeczenie o wytrwałej modlitwie w intencji będącego w niebezpieczeństwie zagłady przez 280 dni, co jest równowartością dziewięciu miesięcy. Każdej doby od adopcyjnego zadeklarowania się zarodek śle abonentowi złotą myśl, dołączając ilustrację, jak ładnie rośnie jego osoba ludzka. Od trzeciego tygodnia dorzuca prawdziwe bicie serca, w szóstym USG. Przesłały je w darze matki z całej Polski, by wesprzeć pierwszą aplikację pro-life na świecie, do której stworzenia siła wyższa natchnęła informatyków z Fundacji Małych Stópek. Bo nastały dla nienarodzonych czasy dramatyczne, czyha na nich cała armia czarnych parasolek.

Aplikację można odnawiać niezliczoną ilość razy. Świadome zlekceważenie poleceń jest grzechem i adopcję zrywa. Choć dzieci z aplikacji są spłodzone przez piksele, a imię ich jedynie Bogu jest wiadome, Wszechmogący na pewno przetransmituje modlitwy do konkretnego łona.

Niewiele ponad rok od premiery w Google 4 kwietnia 2016 r. apka pomogła przyjść na świat co najmniej 100 tys. animowanych niemowląt. Abonenci, dotrwawszy do porodu, są usatysfakcjonowani, że nie pozwolili odebrać im życia. Niestety, nieplanowane awarie techniczne w trakcie wdrażania systemu doprowadzić mogły do wielu resetów skutkujących być może poronieniem.

Zainstalowani

Na wstępie wirtualny wdzięczny poczęty, bojący się o swoje poważnie zagrożone istnienie, dziękuje abonentowi, że zobaczył w nim człowieka. Będzie mu raźniej rosnąć. Prosi, by nie nazywać go embrionem. To niesmaczne. Em-brio-nem. Od dziś każdej doby o godzinie dogodnej dla abonenta streści mu w krótkim esemesie, co u niego w łonie.

Dnia trzeciego poczęty upewnia się, czy abonent wierzy w to, że zagrożone istnienie ma duszę. Siódmego zawiadamia, iż (wow) trafił do macicy. Dziewiątego poczuł się zarodkiem. 14. mama ciągle o nim nie wie. Prawdopodobnie abonent jest pierwszą osobą na świecie świadomą, że poczęty istnieje.

Instalujący nie mogą nachwalić się apki. Najpiękniejsza, z jaką mieli w życiu do czynienia. Niech Bóg pobłogosławi twórcom, pożytkującym swe informatyczne talenty w służbie dobra i prawdy – piszą na forach. Coś nowoczesnego dla zabieganych wierzących. Fascynujące, że wystarczy tak niewiele, by uratować człowieka. Można wyjść z telefonem na ulice i ewangelizować napotkanych przechodniów, pokazując, jak wygląda osoba ludzka na każdym etapie.

Apka pomaga nie tylko zarodkom. Odzyskują wigor instalujące ją wdowy w podeszłym wieku, czujące się dotąd nikomu niepotrzebne. Dostają skrzydeł kobiety samotne, na skraju załamania nerwowego, bezpłodni oraz siostry zakonne. A małe dziewczynki bawią się w dom, przysposabiając do macierzyństwa.

Maddie wszystkim ją poleca. Gdy było jej ciężko, patrzyła na maluszka i humor wracał. Lena poroniła wiosną. Być może dzięki apce znów zaszła. Roksana spodziewała się synka, kiedy zmarł, przeżyła najczarniejszy koszmar. Szczęśliwa, że komuś pomoże. Kulka kocha to dzieciątko, żywiąc nadzieję, że będzie szczęśliwe, jak się urodzi w prawdziwym świecie. Mimowi maleństwo pomaga przetrwać najtrudniejszy życiowy okres.

Laura jest dopiero w drugim dniu i za każdym razem płacze, gdy zarodek do niej mówi. Pozwoliła sobie nazwać go Kuba. Kika, czytając wysyłane przemyślenia, ma uścisk w sercu. Emilia nie może się doczekać jutra. Zuza, z zawodu położna, stała się spokojniejsza. Przeświadczona, że wszystko ułoży się jak najlepiej. X. nie wie, czy Słoneczko, które nosi w Google, to Polak, Ukrainiec, Murzynek czy Chińczyk. Ale kocha tę żywą, śliczną istotkę. Jeśli po śmierci spotkają się w niebie, na pewno ją rozpozna.

Czy to normalne, że Karolina, korzystająca z apki, ma objawy ciąży? Oliwierek Pauliny ma już 234 dni. Rośnie jakby w niej. Weronika codziennie ze swoim chłopakiem omodlają swój płód przez Skype. Mieszkając 290 km od siebie, w końcu czują, że coś ich łączy. D. ustawiła datę rozpoczęcia adopcji zbiegającą się z realnym poczęciem, dzięki czemu wie na bieżąco, co w łonie słychać. Jaga sama jest adoptowana, rozumie, czym jest dom nad głową. Dla Rafney apka to spełnienie marzeń, gdyż ona pragnie dziecka, lecz jej chłopak nie. Agatha podczas modlitwy za tę duszyczkę, o której wie tylko Bóg, czuje dreszcze i niesamowite ciepło. Maja dopiero planuje instalację. Niepokoi się jednak, co stanie się z maleństwem, kiedy już przyjdzie na świat.

Apka podbiła też serca abonentów niedookreślonych płciowo. Codzienna konwersacja z płodem daje im namiastkę tego, jak to jest być kobietą i matką.

Zdenerwowani

40. dnia poczęty jest już bardzo spoufalony z abonentem. Zagaduje, co słychać? Bo u niego w wodach płodowych bardzo przyjemnie. 43. mózg urósł na tyle, że istniejący zamierza go używać. Czy zdaniem abonenta istniejący jest ładny? Niech opowie o nim pierwszej napotkanej osobie. Dnia 69. domaga się kołysanki.

Niestety, ciągle ulepszana aplikacja czasami doprowadza do dramatycznych poronień. Smerfetce po aktualizacji telefonu dziecko się zresetowało. Jedyną pociechą jest, że przecież ono nie żyło w apce, tylko gdzieś w realnym świecie. Anna była w 11. tygodniu. Może to śmieszne, ale czuła więź ze swoim płodem. Dorocie tuż przed porodem wyskoczył komunikat START. Maleństwo Julii T. cofnęło się do pierwszego dnia. Dominik oskarża aktualizację o morderstwo. Był przy nadziei kilka miesięcy. Laura też przeżyła wstrząsający reset. Płód wrócił do daty zapłodnienia, co ją zdemotywowało i chwilowo odebrało chęć modlitwy.

Pablo całkowicie stracił zaufanie do programistów. Był szczęśliwym ojcem do 16. tygodnia. Pewnego ranka po przebudzeniu chciał odmówić pacierz, tymczasem dziecka nie zastał w telefonie. Pawłowi strata dojmująco kojarzy się z aborcją. Nagle przyszła pustka. Czy to dlatego, że czasem pomijał wieczorny pacierz, bo nie przychodziło przypomnienie o nim? Dominika z powodu nieprzychodzących powiadomień nie mogła zaznaczyć, że odmówiła modlitwę. Może dziecko zdenerwowało się, że zostało porzucone, co jest nieprawdą. Czy do poronienia BB mógł się przyczynić całkowity rozładunek telefonu?

Orowi już od dłuższego czasu przepadały wiadomości od dziecka. Szajs. D. miała już ponad 100 dni i musi zacząć żyć z dzieckiem od początku. Ta tragiczna aktualizacja spowodowała, że Adam utracił cały adopcyjny postęp. Kulka podpowiada, by – jeżeli ktoś chce wrócić do tamtego maleństwa – wybrać w ustawieniach poprzednią datę poczęcia. O ile się ją pamięta. Rafał odradza podchodzić do terminów dosłownie, przecież nieraz dziecko bywa przenoszone nawet o dwa tygodnie. Katarzynie udało się przywrócić. Ale czuje, jakby dziecko nie było to samo. V. wszystkim współczuje.

Wraz ze spektakularnie rosnącą popularnością adopcji w sklepie Google pojawiły się hamletowskie dylematy. Co ma zrobić Beata, która nie chciałaby przerywać ciąży, lecz niedługo zmienia telefon. Czy jest możliwość przeniesienia tej istoty na nowy aparat? Azyl nie tego po aplikacji się spodziewał. Y. zainstalował to przypadkiem. Teraz ma opór przed usunięciem. Jednak jakiś dyskomfort zostaje w psychice.

Złośliwi

Dnia 190. płód donosi, że w jego jelitach zbiera się pierwsza kupa. Już słyszy tatusia. 137., przybijając duchową piąteczkę z abonentem, ponownie się domaga, by ten chwalił się innym, że spodziewa się dziecka.

To trudne, gdyż aplikacja ma armię wrogów. Deprecjonują ją, mimo że sami dostali życie. Bluźnią, że brak opcji przerwania ciąży, ucieczki płodu przed narzędziami itp. Jest – wyśmiewają abonentów – tysiące żywych sierot w Polsce. Niech brzemienni w Google, zamiast adoptować piksele, powyłażą z sieci, wstąpią do ochronek, prawdziwą kupkę przewiną, zamiast dla uspokojenia leniwych sumień, grać w takie coś w przeświadczeniu, że to dobry uczynek. Wmawiają abonentom, iż te dzieci nie istnieją. Jak można – szydzą – modlić się o to, aby elektroniczny płód w telefonie nie umarł. Zarzucają mobilnemu asystentowi, że w menu dnia nachalnie przypomina o jałmużnie. Tymczasem abonenci nie mają obowiązku uiszczać 10 zł na Fundację Małych Stópek celem zakupu 20 pieluch jednorazowych, przekazywanych uratowanym od zagłady.

To okropne, co wygaduje się na tę apkę. Jak można mówić, że modlitwa za poczętych, których ciałka rozrywa się na strzępy, jest kontrowersyjna? Zważywszy, że taki malutki adoptowany ktoś w przyszłości może zostać lekarzem i wymyślić np. medykament na raka. Ilu lekarzy już wyrzucono do kosza bez szans zobaczenia świata? Widać, że zły mocno wkurza się na abonentów. Jakby niewierzący nie mieli swoich apek. Dlatego potrzeba całej rzeszy obrońców ludzi poczętych. Jezus powiedział, że są takie duchy, które można pokonać tylko modlitwą i postem.

Niestety, zdarza się, że trzeba upominać, iż aplikacja nie jest zabawą, nawet tych, którzy mają pobudki szlachetne i omodlają poczęte najgorliwiej jak potrafią. Zwłaszcza niepełnoletnich, mylących to z hodowaniem. Lecz trudno im się dziwić. Od przedszkola stali w korkach, zabijając czas na telefonicznych grach z serii zaopiekuj się mną, polegających na karmieniu kociąt, lewków i chomiczków o maślanych oczach, które jeśli nie dostaną w porę posiłku i suchej pieluchy, przeraźliwie piszczą.

Weźmy Maksymilian. Wolałby szybszą ewolucję płodów i jakieś nagłe zwroty akcji w tej grze. Cat City dopiero zainstalowała dziecko. Jest jeszcze kropką, ale ma zamiar opiekować się nim tak mocno, że wyrośnie. Paweł oczekiwałby podopcji polegających na zdobywaniu postępów, gdyż jak skończy się modlić, nie ma nic do roboty. Nastusia, lat 14, ściągnęła apkę i jest zdziwiona. Ani razu nie pomodliła się, a płód i tak zdrowy, już 203. dzień pięknie się rozwija. Rekomenduje ją z całego serca nawet ateistom.

Znudzeni

Dnia 232. ciągle zagrożony zagładą siusia prawie dwie łyżki stołowe na godzinę. To już ostatnia prosta w towarzystwie abonenta. Trudno będzie się rozstać. Tuż przed rozwiązaniem ma ostatnią prośbę. Chodzi o ponowne ściągnięcie aplikacji celem uratowania jednego z kolegów lub koleżanek. W dniu 240. wreszcie wychodzi, obiecując abonentowi dozgonną przyjaźń.

Jednak mający już dwójkę udanych porodów w Google tracą zapał. Dlaczego za każdym razem rodzi się identyczne jak poprzednio niemowlę o komiksowych rysach? Ograniczona możliwość wpływania na wygląd dziecka powoduje poczucie obcowania z ciągle tą samą osobą. W dodatku nikt jeszcze nie powił dziewczynki. Jakby nie zasługiwały na modlitwę. Czy w apce zakodowana jest płeć męska? A ciąże mnogie?

Abonentom brakuje opcji umożliwiającej wpisanie imienia płodu (może w ramce gdzieś nad główką?), żeby miał świadomość, jak się nazywa, np. Łukasz Bartosz. Czas z dzieckiem urozmaiciłaby także wibracja telefonu, kiedy zaczyna kopać, oraz wizualizacja porodu. Najbardziej zaś szkoda, że nie można poznać maleństwa. Niestety, po rozwiązaniu abonentów dręczy niepewność, czy poszło w dobre ręce.

Przydałaby się kontynuacja, np. 1. Narodziny i niemowlęctwo; 2. Szkoła itd. Fajnie byłoby partycypować w wychowaniu, przewijać, głaskać, kołysać, kiedy ząbkuje, kupić rowerek, wyprowadzić na spacer, porzucać piłeczkę. Warto pomyśleć o funkcji podglądania, czy będzie wiodło szczęśliwe życie.

Polityka 36.2017 (3126) z dnia 05.09.2017; Społeczeństwo; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Istotki"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Kim pan jest, panie W.? Skąd się wziął i na czym dorobił cichy bohater afery taśmowej

Cała Polska usłyszała o zeznaniach Marcina W. Najpierw, że Marek Falenta sprzedał Rosjanom słynne „taśmy prawdy”; potem, że Michał Tusk przyjął 600 tys. euro łapówki. Ale równie ciekawe jak zeznania są biznesy Marcina W. I jego związki z CBA.

Marek Czarkowski
05.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną