Społeczeństwo

Pranie na bank

Cyberprzestępczość w polskich bankach

Ci, którzy zderzyli się z bankową machiną, mówią, że przeciwdziałanie oszustwom czy praniu pieniędzy schodzi na dalszy plan, wypierane przez dążenie do maksymalizacji dochodów. Ci, którzy zderzyli się z bankową machiną, mówią, że przeciwdziałanie oszustwom czy praniu pieniędzy schodzi na dalszy plan, wypierane przez dążenie do maksymalizacji dochodów. Mirosław Gryń / Polityka
Dla międzynarodowych gangów niektóre polskie banki stały się narzędziem do dokonywania wielomilionowych wyłudzeń z użyciem fałszywych maili. Kiedy banki i prokuratorzy zaczną walczyć z tym na serio?
Przestępcom sprzyja dobrze rozwinięta w Polsce bankowość internetowa, dzięki której operacje na rachunkach można wykonywać z każdego miejsca globu.boscorelli/PantherMedia Przestępcom sprzyja dobrze rozwinięta w Polsce bankowość internetowa, dzięki której operacje na rachunkach można wykonywać z każdego miejsca globu.

Elena Oana B., 27-latka, była prostytutka z Rumunii, spędziła w Polsce niespełna trzy dni. Przyleciała do Modlina z Londynu wieczorem 7 kwietnia 2015 r., by dwa dni później wrócić do Wielkiej Brytanii. Wraz z towarzyszącym jej Nigeryjczykiem założyli konta w co najmniej kilku bankach, m.in. BNP Paribas, ING, Millennium oraz Pekao SA.

Choć Elena B. nie mówiła zbyt dobrze po angielsku, a tym bardziej po polsku, nigdzie nie natrafiła na większe przeszkody. W Pekao pracownik, otwierając rachunek, zadowolił się jednym dokumentem tożsamości, choć klientka była cudzoziemką, pomylił jej kraj pochodzenia (napisał, że mieszka w Rosji, a nie w Rumunii), nie zapytał o miejsce zatrudnienia i przyjął do korespondencji warszawski adres, który – jak się okazało później – nie istniał.

Polityka 8.2018 (3149) z dnia 20.02.2018; Społeczeństwo; s. 33
Oryginalny tytuł tekstu: "Pranie na bank"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Osamotnienie – dżuma współczesności?

Mamy w Polsce 5 mln jednoosobowych gospodarstw domowych. Na razie co czwarte gospodarstwo. W 2035 r. – co trzecie.

Ewa Wilk
08.02.2019