Społeczeństwo

Pranie na bank

Cyberprzestępczość w polskich bankach

Ci, którzy zderzyli się z bankową machiną, mówią, że przeciwdziałanie oszustwom czy praniu pieniędzy schodzi na dalszy plan, wypierane przez dążenie do maksymalizacji dochodów. Ci, którzy zderzyli się z bankową machiną, mówią, że przeciwdziałanie oszustwom czy praniu pieniędzy schodzi na dalszy plan, wypierane przez dążenie do maksymalizacji dochodów. Mirosław Gryń / Polityka
Dla międzynarodowych gangów niektóre polskie banki stały się narzędziem do dokonywania wielomilionowych wyłudzeń z użyciem fałszywych maili. Kiedy banki i prokuratorzy zaczną walczyć z tym na serio?
Przestępcom sprzyja dobrze rozwinięta w Polsce bankowość internetowa, dzięki której operacje na rachunkach można wykonywać z każdego miejsca globu.boscorelli/PantherMedia Przestępcom sprzyja dobrze rozwinięta w Polsce bankowość internetowa, dzięki której operacje na rachunkach można wykonywać z każdego miejsca globu.

Elena Oana B., 27-latka, była prostytutka z Rumunii, spędziła w Polsce niespełna trzy dni. Przyleciała do Modlina z Londynu wieczorem 7 kwietnia 2015 r., by dwa dni później wrócić do Wielkiej Brytanii. Wraz z towarzyszącym jej Nigeryjczykiem założyli konta w co najmniej kilku bankach, m.in. BNP Paribas, ING, Millennium oraz Pekao SA.

Choć Elena B. nie mówiła zbyt dobrze po angielsku, a tym bardziej po polsku, nigdzie nie natrafiła na większe przeszkody. W Pekao pracownik, otwierając rachunek, zadowolił się jednym dokumentem tożsamości, choć klientka była cudzoziemką, pomylił jej kraj pochodzenia (napisał, że mieszka w Rosji, a nie w Rumunii), nie zapytał o miejsce zatrudnienia i przyjął do korespondencji warszawski adres, który – jak się okazało później – nie istniał.

Polityka 8.2018 (3149) z dnia 20.02.2018; Społeczeństwo; s. 33
Oryginalny tytuł tekstu: "Pranie na bank"

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021