Społeczeństwo

Kto jest sprawcą

Dziennikarz Ron Bergman o tym, czy oczekuje przeprosin ze strony polskiego premiera

Ronen Bergman Ronen Bergman Dor Malka
Rozmowa z Ronenem Bergmanem, dziennikarzem, który zadał pytanie premierowi Morawieckiemu.
„Myślę, że premier Morawiecki powinien wycofać się ze swoich słów i wyjaśnić całą sytuację, ponieważ boję się, że bez takiego jasnego oświadczenia stosunki między Polską a Izraelem nie wrócą do stanu sprzed uchwalenia ustawy”.Michaela Rehle/File Photo/Forum „Myślę, że premier Morawiecki powinien wycofać się ze swoich słów i wyjaśnić całą sytuację, ponieważ boję się, że bez takiego jasnego oświadczenia stosunki między Polską a Izraelem nie wrócą do stanu sprzed uchwalenia ustawy”.

Sławomir Sierakowski: – Jaki był wizerunek Polski w Izraelu przed obecnym kryzysem?
Ronen Bergman: – Izraelska opinia publiczna postrzega Polskę głównie przez pryzmat drugiej wojny i ten wizerunek nie różni się od wizerunku krajów, które znajdowały się pod niemiecką okupacją i w jakimś stopniu kolaborowały z nazistami, wydając im Żydów, czyli Francji, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Węgier. Powstało wiele filmów dokumentalnych, które o tym opowiadają. Pamiętam jeden z nich – o Litwinach, którzy doskonale wiedzieli o egzekucjach w lesie za ich wioską i nie przeszkadzało im to w przejmowaniu mienia po zamordowanych.

Polityka 9.2018 (3150) z dnia 27.02.2018; Społeczeństwo; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto jest sprawcą"

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020