Społeczeństwo

Co począć z rodziną?

Co przyniosą zmiany w Kodeksie rodzinnym

Bywa, że przemoc w rodzinie nasila się po powrocie z rozmów mediacyjnych do wspólnego domu. Bywa, że przemoc w rodzinie nasila się po powrocie z rozmów mediacyjnych do wspólnego domu. ambrozinio / PantherMedia
Autorzy projektu nowego Kodeksu rodzinnego opisują dziecko jako „istotę ludzką od poczęcia do pełnoletności”.
Odpowiedzialność rodzicielska w nowej rodzinie startuje od poczęcia dziecka.Igor Morski/Polityka Odpowiedzialność rodzicielska w nowej rodzinie startuje od poczęcia dziecka.

Być może to krok polityczny. Może definiowanie dziecka „od poczęcia” ma zapewnić przychylność rządzących dla projektu nowego Kodeksu rodzinnego – to jedno z nielicznych względnie spójnych wyjaśnień. Ale jeśli tak, to bilans zysków i strat tego ruchu budzi wątpliwości.

Odchodzący wkrótce ze stanowiska rzecznika praw dziecka Marek Michalak przedstawił projekt nowego prawa rodzinnego w połowie lipca. Dalsze zmiany Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który powstał ponad pół wieku temu, nie miały, jego zdaniem, sensu.

Polityka 30.2018 (3170) z dnia 24.07.2018; Społeczeństwo; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Co począć z rodziną?"

Czytaj także

Ludzie i style

Jak amerykańskie flippery z Francji do Polski trafiły

Flippery, czyli zręcznościowe, elektromechaniczne maszyny do grania, były kiedyś obowiązkowym elementem wyposażenia w barach, hotelach i... nocnych klubach. O ich losach opowiada Marek Jasicki, który importował je z Francji do Polski.

Łukasz Dziatkiewicz
15.09.2019