Społeczeństwo

Siłaczki bez sił

Co jeszcze może robić nauczyciel

Na stronie Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w połowie października wisiało 1250 ofert pracy dla nauczycieli, Śląskiego – ponad 500, Małopolskiego – prawie 400. Na stronie Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w połowie października wisiało 1250 ofert pracy dla nauczycieli, Śląskiego – ponad 500, Małopolskiego – prawie 400. KrisCole / PantherMedia
Były nauczyciel świetnie sprawdza się w ubezpieczeniach. I w ogóle w obsłudze klienta. Odchodzi ze szkoły z doświadczeniem pracy w ekstremalnych warunkach.
Szkoła, zwłaszcza publiczna, jest dziś miejscem pracy ekstremalnie odległym od tego, jacy są młodzi ludzie, jakie mają hierarchie wartości.Igor Morski/Polityka Szkoła, zwłaszcza publiczna, jest dziś miejscem pracy ekstremalnie odległym od tego, jacy są młodzi ludzie, jakie mają hierarchie wartości.

Sebastian w szkole wytrzymał rok. Wcześniej specjalizację nauczycielską na licencjackich studiach z historii zrobił z rozsądku – na jego uczelni do wyboru była ta albo żadna. Ale już w trakcie praktyk zaczął się dziwić. Aby zaliczyć obowiązkowe 150 godzin, zgłosił się, jak większość, do znajomego nauczyciela w swoim dawnym gimnazjum. Wysłuchał, czyli hospitował, 10–15 prowadzonych przez niego lekcji. – Ten człowiek był miły, ale nie wytłumaczył mi nic, choć dostawał dodatek za prowadzenie praktykanta – wspomina Sebastian.

Reklama

Czytaj także

Kultura

Dlaczego książki dla młodzieży już nie uczą i nie wychowują

Ukazanie się „Księgi dla starych urwisów”, książki Krzysztofa Vargi o twórczości Edmunda Niziurskiego, to dobry powód, by zapytać, dlaczego nie ma już miejsca na literacki dydaktyzm.

Mirosław Pęczak
20.04.2019
Reklama