Społeczeństwo

Żałoba po żałobie

Mechanizmy żałoby narodowej

Zbiorowe doświadczenie związane ze śmiercią Pawła Adamowicza jest tym głębsze, że w sensie psychologicznym wszyscy staliśmy się ofiarami. Zbiorowe doświadczenie związane ze śmiercią Pawła Adamowicza jest tym głębsze, że w sensie psychologicznym wszyscy staliśmy się ofiarami. Rafał Wojczal / Forum
Za nami trzecia w ciągu dwóch miesięcy żałoba narodowa. To wyjątkowy splot tragicznych zdarzeń czy próba poruszenia społecznych emocji?
W Polsce możliwa jest żałoba ograniczona terytorialnie. Tak było w tym roku w Koszalinie, gdzie ogłoszono żałobę po śmierci pięciu uczennic w escape roomie.Jarosław Ryfun/Forum W Polsce możliwa jest żałoba ograniczona terytorialnie. Tak było w tym roku w Koszalinie, gdzie ogłoszono żałobę po śmierci pięciu uczennic w escape roomie.

Gdy prezydent Andrzej Duda ogłosił kolejną, trwającą ponad dwa dni żałobę, tym razem ku pamięci zmarłego w wieku 88 lat byłego premiera Jana Olszewskiego, Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, upomniał się o artystów, czyli pośrednie ofiary tego stanu wyjątkowego. Odwołane koncerty i spektakle oznaczają brak zarobku. Czasem także niemożność powtórzenia projektu przygotowywanego przez długie miesiące. „Dlaczego to od zawsze dotyka tę jedną grupę społeczną?” – pytał.

Polityka 8.2019 (3199) z dnia 19.02.2019; Społeczeństwo; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Żałoba po żałobie"

Czytaj także

Kultura

Kompozytorki wchodzą do gry

Kiedyś mieliśmy wśród kompozytorek pojedyncze przykłady spektakularnych karier. Ale najmłodsze pokolenie idzie całą ławą, co było widoczne na jesiennych festiwalach muzyki współczesnej.

Dorota Szwarcman
01.12.2020