Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Społeczeństwo

Żałoba po żałobie

Mechanizmy żałoby narodowej

Zbiorowe doświadczenie związane ze śmiercią Pawła Adamowicza jest tym głębsze, że w sensie psychologicznym wszyscy staliśmy się ofiarami. Zbiorowe doświadczenie związane ze śmiercią Pawła Adamowicza jest tym głębsze, że w sensie psychologicznym wszyscy staliśmy się ofiarami. Rafał Wojczal / Forum
Za nami trzecia w ciągu dwóch miesięcy żałoba narodowa. To wyjątkowy splot tragicznych zdarzeń czy próba poruszenia społecznych emocji?
W Polsce możliwa jest żałoba ograniczona terytorialnie. Tak było w tym roku w Koszalinie, gdzie ogłoszono żałobę po śmierci pięciu uczennic w escape roomie.Jarosław Ryfun/Forum W Polsce możliwa jest żałoba ograniczona terytorialnie. Tak było w tym roku w Koszalinie, gdzie ogłoszono żałobę po śmierci pięciu uczennic w escape roomie.

Gdy prezydent Andrzej Duda ogłosił kolejną, trwającą ponad dwa dni żałobę, tym razem ku pamięci zmarłego w wieku 88 lat byłego premiera Jana Olszewskiego, Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, upomniał się o artystów, czyli pośrednie ofiary tego stanu wyjątkowego. Odwołane koncerty i spektakle oznaczają brak zarobku. Czasem także niemożność powtórzenia projektu przygotowywanego przez długie miesiące. „Dlaczego to od zawsze dotyka tę jedną grupę społeczną?” – pytał.

Polityka 8.2019 (3199) z dnia 19.02.2019; Społeczeństwo; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Żałoba po żałobie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >