„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Zakończyły się rozmowy ostatniej szansy. Nauczyciele zastrajkują

Za strajkiem, który ma się rozpocząć 8 kwietnia, opowiedziało się 79 proc. szkół w Polsce. Za strajkiem, który ma się rozpocząć 8 kwietnia, opowiedziało się 79 proc. szkół w Polsce. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
Negocjacje delegacji rządowej z przedstawicielami związków zawodowych nauczycieli trwały od godz. 19 do ok. 21:30 w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie. Nie przyniosły przełomu – będzie strajk.

Inaczej niż poprzednio do negocjujących dołączyła minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Prócz niej stronę rządową reprezentowali wicepremier Beata Szydło, wiceminister edukacji Maciej Kopeć, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Ze strony związków zawodowych w spotkaniu uczestniczyli prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias, szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomir Wittkowicz i przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa. Negocjacje zakończyły się ok. godz. 21:30.

Czytaj także: Nauczyciele, operacja dyskredytacja

Beata Szydło: Mamy dobrą ofertę

Przed rozpoczęciem rozmów do dziennikarzy wyszła wicepremier Beata Szydło. – Mamy dobrą ofertę, czekamy na stanowisko związków i na decyzję. Dodała: – Na stole jest m.in. oferta, która zakłada, że w tym roku pensje nauczycieli wzrosną o 15 proc. – mówiła Szydło. – Do tego jeszcze skrócenie stażu, przyspieszenie awansu zawodowego, czyli te wszystkie oczekiwania, które związki zgłaszały. Myślę, że to dobra propozycja.

Wszystko wskazuje na to, że „nowa oferta” obejmuje dokładnie te same punkty, co przedstawiony nauczycielom w piątek „pakt dla oświaty” – odrzucony tak przez ZNP i FZZ, jak przez „Solidarność”. Dzisiejsze propozycje zdecydowała się poprzeć tylko ta ostatnia. Co oznacza, że do zapowiadanego strajku jednak dojdzie.

Dariusz Chętkowski: Ja, nauczyciel, przyzwyczaiłem się, że ludzie mają mnie za idiotę

„Pakt dla oświaty” jak oliwa do ognia

Przypomnijmy: w piątek 5 kwietnia domagającym się podwyżek wynagrodzeń związkowcom Beata Szydło, Elżbieta Rafalska i minister Michał Dworczyk (wtedy bez minister Anny Zalewskiej) przedstawili założenia nowego – wymyślonego w jeden dzień – „Paktu dla oświaty”. Zawierał on m.in. zapowiedź zwiększenia liczby godzin nauczycielskiego pensum z 18 do 22 lub 24 godzin, czyli rozwiązanie, które doprowadzi do zwolnień w reprezentowanej przez związkowców grupie zawodowej. Podtrzymana została też oferta podwyżki dla nauczycieli w wysokości 15 proc. w tym roku, a także m.in. skrócenie awansu zawodowego (a wiec wycofanie zmian wprowadzonych przez Annę Zalewską) i ustalenie jednolitego w całym kraju dodatku za wychowawstwo – w wysokości min. 300 zł.

„Gdy słucha się wypowiedzi delegacji rządowej negocjującej z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych, na usta ciśnie się jedno pytanie: czy jest tam ktoś dorosły?” – komentowała te propozycje Joanna Cieśla.

Za strajkiem, który ma się rozpocząć 8 kwietnia, opowiedziało się 79 proc. szkół w Polsce.

Reklama

Czytaj także

Historia

Wielki Głód, straszna śmierć. To miało być „miażdżące uderzenie” Moskwy w Ukraińców

Wielki głód lat 1932–33 dotknął mieszkańców Ukrainy, Kazachstanu, Kubania, Powołża. W Ukrainie terror głodem miał charakter ludobójstwa, którego celem dla Moskwy – wraz z eksterminacją elity intelektualnej – było „miażdżące uderzenie” w Ukraińców i ostateczne rozwiązanie kwestii ukraińskiej.

Edwin Bendyk
10.12.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną