Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Społeczeństwo

SORY, taki mamy klimat

Ciężko uzdrowić SOR-y

SOR to taka duża karetka, z funkcją wstępnej diagnostyki i stabilizacji funkcji życiowych pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, ale w Polsce zastępuje oddziały szpitalne. SOR to taka duża karetka, z funkcją wstępnej diagnostyki i stabilizacji funkcji życiowych pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, ale w Polsce zastępuje oddziały szpitalne. Grzegorz Michałowski / PAP
Rządowa reforma nie naprawi Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Lekarze ostrzegają, że tragedie mogą zdarzać się tam coraz częściej.
SOR stały się wentylem niewydolnej służby zdrowia. Protezą dla wszystkiego, co nie działa tak jak powinno.Getty Images SOR stały się wentylem niewydolnej służby zdrowia. Protezą dla wszystkiego, co nie działa tak jak powinno.

Najszybciej umierają dzieci. Więc kiedy na dyżur w szpitalu dziecięcym trafiły niemal jednocześnie trzy nagłe przypadki, specjalistka medycyny ratunkowej odmówiła obsługiwania tabletu. Chociaż to właśnie tablet jest podstawowym elementem reformy, którą Ministerstwo Zdrowia chce uzdrowić SOR.

– Trzeba było robić wszystko jednocześnie, żeby te nieprzytomne dzieci oddychały, podtrzymać im krążenie, zrobić badania, a ja miałam tracić czas na walkę z tabletem, który się zawiesza i gubi zasięg – wyjaśnia lekarka.

Polityka 23.2019 (3213) z dnia 04.06.2019; Społeczeństwo; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "SORY, taki mamy klimat"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >