Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Kapitan Kowalski pod obcą banderą

Polscy marynarze pod obcą banderą

Rozpoczęcie roku akademickiego w Akademii Morskiej w Szczecinie. Rozpoczęcie roku akademickiego w Akademii Morskiej w Szczecinie. Marcin Bielecki / Forum
Kiedyś marynarzom wszyscy zazdrościli. Dziś mało kto wie, że istnieją. Tymczasem Polska jest potentatem na morskim rynku kapitanów i oficerów.
Rośnie grono mężczyzn, którzy po kilku czy kilkunastu latach pływania kończą morską karierę. Mówią morzu: dziękujemy, wystarczy.Łukasz Dejnarowicz/Forum Rośnie grono mężczyzn, którzy po kilku czy kilkunastu latach pływania kończą morską karierę. Mówią morzu: dziękujemy, wystarczy.

„Absolwenci mają jasno określoną i pewną drogę awansu zawodowego (…) – wabi kandydatów na marynarzy Akademia Morska w Szczecinie. – Już po sześciu latach, w wieku niespełna 30 lat można zdobyć dyplom kapitana żeglugi wielkiej lub starszego oficera mechanika i wynagrodzenie ok. 5000 euro!”.

Co roku mury dwóch cywilnych uczelni morskich w Gdyni i Szczecinie opuszcza ok. 400 absolwentów kierunków „pływających” – nawigatorów, mechaników, elektryków. Do tego dorzucają się jeszcze Akademia Marynarki Wojennej oraz prywatna Szkoła Morska w Gdyni. Pomaturalna. Mało kto wie, ale kapitanem można zostać bez studiów wyższych.

Gdy młodzi lekarze zaczęli tłumnie emigrować po zrobieniu dyplomu, minister Jarosław Gowin wyszedł z pomysłem, by medyk musiał najpierw odpracować studia. Zrobił się raban. Oficerów floty handlowej edukujemy, mimo że w kraju zapotrzebowanie na nich jest śladowe. Polscy armatorzy przetrwali w formie szczątkowej. Ich statki pływają pod obcymi banderami (np. prom „Polonia” pod banderą Bahamów). Z góry wiadomo, że absolwenci morskich akademii trafią na globalny rynek. A roczne koszty kształcenia medyka i wilka morskiego są podobne. Drożej wychodzą tylko studia artystyczne.

Uczelnie się tym nie chwalą, ale od kilku lat mają problem ze znalezieniem armatorów, u których studenci mogliby odbyć praktyki (minimum rok pływania) niezbędne, by uzyskać dyplom oficera wachtowego czy oficera mechanika wachtowego. Rząd szuka unijnych pieniędzy, by dopłacać armatorom do każdego kadeta przyjętego na praktykę.

Tylko co Polska ma z tego, że wśród krajów Unii Europejskiej jest drugim (po Wielkiej Brytanii) dostawcą certyfikowanych oficerów? Czy chodzi tylko o interes szkół morskich, o ochronę ich status quo?

Polityka 25.2019 (3215) z dnia 17.06.2019; Społeczeństwo; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Kapitan Kowalski pod obcą banderą"
Reklama