Społeczeństwo

Stymulanty stosowane szerzej w medycynie

Istnieje wiele substancji łagodnie pobudzających. Są one używane jako leki w różnych schorzeniach i są dostępne na recepty. Mogą być też aplikowane jako środki poprawiające pamięć i ułatwiające uczenie. Mają niewielki potencjał uzależniający. Być może kontrolowane przez lekarzy ich stosowanie u osób zgłaszających trudności z uczeniem się i pamięcią zmniejszyłoby nielegalne i niebezpieczne stosowanie w tym celu amfetamin.

 
• Efedryna

Jest łagodnym roślinnym środkiem pobudzającym układ nerwowy, alkaloidem rośliny Ephedra vulgaris. W medycynie chińskiej (ma huang) używano jej do leczenia przeziębień i astmy. Stosowana jest do nosa dla obkurczenia naczyń oraz jako składnik mieszanin wykrztuśnych. Dostępna w aptekach na receptę, w syropach przeciwkaszlowych bez recepty. Stosowana również przez kulturystów. Dawniej dostępna bez ograniczeń w USA, od połowy 2004 r. wycofana ze sprzedaży (po serii procesów o odszkodowanie).

• Metylofenidat (Concerta)

Również łagodny środek pobudzający układ nerwowy, stosowany – paradoksalnie – jako lek w zespole nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Dostępny wyłącznie na recepty specjalne. Może wywoływać wiele nieprzyjemnych działań ubocznych.

• Modafanil

Należy do bardzo szczególnej grupy zwanej eugeroikami, czyli lekami na dobre przebudzenie. Przeznaczony do stosowania w nadmiernej senności, ale przez użytkowników uważany za wzmacniający pamięć i podnoszący nastrój. Nie powinien powodować uzależnień mocniejszych niż na przykład uzależnienie od kawy czy Red Bulla. W Polsce rozpoczęto proces jego rejestracji, prawdopodobnie pojawi się w aptekach za rok. Będzie dostępny tylko na recepty.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Barwicha pod Moskwą. Jak się żyje na osiedlu byłych dyktatorów? „Polityka” dotarła do osoby z otoczenia Janukowycza

Zbiegły z Syrii Baszar Asad prawdopodobnie zamieszka teraz w podmoskiewskiej Barwisze, czyli na politycznym cmentarzysku rosyjskiej polityki imperialnej.

Paweł Reszka, Evgenia Tamarchenko
08.01.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną