Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Hybrydy i chimery

Niektóre kosmetyczki ostro wytyczają granice, nie godząc się na nic poniżej 14. roku życia, inne decydują w zależności od zabiegu. Niektóre kosmetyczki ostro wytyczają granice, nie godząc się na nic poniżej 14. roku życia, inne decydują w zależności od zabiegu. Carol Gering / Getty Images
Stylizacje, prostowania, opalania, henny, depilacje oraz manikiury. Nowy rok szkolny to dla nastolatek nie lada wyzwanie.
Hybrydowy manikiur, henna czy depilacja woskiem to wręcz standardowe prośby wśród 15-, a nawet 14-latek, ale przybywa też przypadków ekstremalnych.Murika/Getty Images Hybrydowy manikiur, henna czy depilacja woskiem to wręcz standardowe prośby wśród 15-, a nawet 14-latek, ale przybywa też przypadków ekstremalnych.

Marysia, 16-latka, od września uczennica pierwszej klasy jednego z warszawskich liceów, w nową szkołę postanowiła wejść z pewnością siebie. Akurat jej się przydał urodzinowy prezent od rodziców – keratynowe prostowanie włosów. Zabieg wykonywany u fryzjera, dziewięć stów, tanio nie było, ale efekt jest łał. Fryzura idealna, żadnych loczków (Marysia ich nienawidzi), no i nie musi wreszcie od samego rana grzać w łazience prostownicy. Robiła to już na początku gimnazjum, taką potajemnie kupioną, dołączoną do szamponu z Rossmanna, bo rodzice nie zgadzali się, żeby 13-latka prostowała sobie włosy. Ale po trzech latach z okupowaną co rano mimo zakazów łazienką w końcu odpuścili.

Pierwszy dzień w nowej klasie – Marysia zdecydowała się na look naturalny. Czarny tiszert z nadrukiem znanej marki, czarne dżinsy, torba, lekki makijaż, no i te megaproste, keratynowe włosy. Myślała, że będzie OK, w końcu to normalna państwowa szkoła, a nie prywatna dla snobów, ale nic z tego. Dziewczyny wystrojone jak do biura – sukienki, spódnice, żakiety. Każda miała coś zrobione – a to paznokcie, żelowe albo hybrydy, a to włosy, farba lub pasemka, no i oczywiście obowiązkowo makijaż. Liceum to już wyższy lewel. Trzeba się będzie jednak bardziej postarać – pomyślała Marysia.

Co może zrobić, żeby jeszcze bardziej poprawić swoją nastoletnią urodę? Podpowiedzi i możliwości ma wokół siebie teraz całe mnóstwo.

Tutorial u influencera

To, co zapewne pierwsze zrobi Marysia, to zajrzy po pomoc do internetu. I się nie zawiedzie. Bo tam już od sierpnia sypią się porady, skierowane przede wszystkim do młodych dziewczyn. Jakie są najmodniejsze make-upy, top 10 wrześniowych szkolnych looków, sieciówka z ubraniami zachęca: zamień każdą przerwę w swój własny pokaz mody, hasztag back to school, hasztag trendy, hasztag paznokcie i pazurki, witajcie kochani – rozpoczynają swoje stylizacyjne tutoriale instagramowe influencerki.

Polityka 40.2019 (3230) z dnia 01.10.2019; Społeczeństwo; s. 36
Reklama