Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Żłobki spuścizną po komunizmie? Czyli co miał na myśli Jan Szyszko

O znaczeniu opieki nad małymi dziećmi i ich edukacji warto przypominać zupełnie poważnie. O znaczeniu opieki nad małymi dziećmi i ich edukacji warto przypominać zupełnie poważnie. Sandy Millar / Unsplash
O znaczeniu opieki nad małymi dziećmi i ich edukacji warto przypominać zupełnie poważnie, przy każdej okazji, bo właśnie do drugiego–trzeciego roku życia w wielu obszarach największa jest wrażliwość mózgu na zmiany.

„Nie trzeba pomagać w sposób sztuczny w budowie żłobków, przedszkoli i tych innych rzeczy. To są sprawy chwilowe, jako spuścizna po poprzednim systemie komunistycznym i po PO” – ocenił Jan Szyszko, były minister środowiska i kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu, w czasie debaty przedwyborczej w Pruszkowie. Polityk podkreślił również, że podstawową kwestią, która może poprawić „wzrost dzietności”, jest „wzrost pensji, żeby rodzina miała możliwość utrzymywania dzieci, które będą się rodzić w tej rodzinie”.

PiS i żłobki, czyli co jest w programie

Można uznać, że ta wypowiedź jest spójna z linią przedstawianą w wypowiedziach liderów PiS w ostatnich tygodniach, nie do końca natomiast współbrzmi z programem partii na najbliższe wybory. Jego autorzy chwalą się bowiem, że rozbudowana sieć żłobków i rozwój klubów dziecięcych w ramach programu „Maluch Plus” pozwala rodzicom wrócić na rynek pracy i łatwiej godzić życie zawodowe z rodzinnym. Podkreślają też, że działania w kierunku rozszerzenia możliwości łączenia pracy i kariery zawodowej rodziców z wychowywaniem dzieci i wspierania pracodawców w tworzeniu miejsc opieki nad dziećmi są zadaniem dla państwa. Padają jednoznaczne, zdawałoby się, zapowiedzi: „naszym priorytetem będzie dbałość o dostępność do żłobków i przedszkoli”, „państwo będzie wspierać pracodawców w tworzeniu tak zwanych przyzakładowych żłobków i przedszkoli”.

Bardziej wierzyć programowi czy Janowi Szyszce? Były minister środowiska podobno nie ma ostatnio silnej pozycji w partii, znany jest też z wcześniejszych dziwacznych wypowiedzi (w swoim czasie m.in. straszył smugami z samolotów na niebie); z drugiej strony doprowadził do wycinki Puszczy Białowieskiej, co kilka lat wcześniej wydawałoby się niemożliwe...

Najważniejszy moment na wyrównywanie szans

O znaczeniu opieki nad małymi dziećmi i ich edukacji warto jednak przypominać zupełnie poważnie, przy każdej okazji, bo właśnie do drugiego–trzeciego roku życia w wielu obszarach największa jest wrażliwość mózgu na zmiany. Dużo mniejszym wysiłkiem niż w późniejszych latach można wypracowywać m.in. samokontrolę i kontrolę emocji, rozwijać umiejętności językowe, zaczynać kształcenie matematyczne. To znaczy, że właśnie ten najwcześniejszy etap jest nie do przecenienia pod względem wyrównywania szans dzieci z różnych środowisk.

Już kilka lat temu, w 2011 r., zwróciła na to uwagę Komisja Europejska, w specjalnym komunikacie podkreślając, że opieka i edukacja małych dzieci wynika z obowiązku społecznego zapewnienia im dobrostanu – dobrego startu w przyszłość. I ten właśnie powód budowania żłobków i przedszkoli uznaje się obecnie za ważniejszy niż umożliwienie rodzicom powrotu do pracy. Wiele mówiono na ten temat na ubiegłotygodniowej konferencji poświęconej jakości opieki i edukacji małych dzieci, zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego (byli m.in. przedstawiciele ministerstwa pracy i polityki społecznej). W tym kontekście budowanie żłobków i przedszkoli w celu zachęcenia rodziców do kolejnych decyzji prokreacyjnych i ulżenia dorosłym w opiece nad potomstwem faktycznie można uznać za relikt przeszłości. Tyle że Jan Szyszko chyba nie to miał na myśli.

Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek: duet lewicy na eksport? Aż tak różowo nie jest

Grający teraz głównie na siebie i swego partnera Robert Biedroń coraz bardziej ciąży swojej formacji. I choć na lewicy mówi się o kolejnym projekcie zjednoczeniowym, stanie się to zapewne bez Biedronia i Śmiszka, którzy ponoć mają inne plany na życie.

Rafał Kalukin
17.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną