Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Zawód

Zespół Szkół Mechaniczno-Samochodowych w Zabrzu. Zespół Szkół Mechaniczno-Samochodowych w Zabrzu. Bartosz Pudełko/PR/DZ / EAST NEWS
Polacy nie chcą się przekonać do szkół zawodowych. Właśnie ruszyła kolejna reforma – trzecia w ciągu siedmiu lat. A chętnych do nauki, po staremu brak.
Po raz kolejny próbuje się ­ reaktywować szkoły zawodowe, które czasy ­świetności przeżywały w PRL. Na fotografii: Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Pruszkowie, lata 70-te.Harry Weinberg/Fotonova Po raz kolejny próbuje się ­ reaktywować szkoły zawodowe, które czasy ­świetności przeżywały w PRL. Na fotografii: Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Pruszkowie, lata 70-te.

Kiedy uczennic w salonie jest mało, trudno nauczyć się fachu. – Ciągle trzeba zamiatać podłogi albo myć – tłumaczy Klaudia, która kształci się na fryzjerkę w drugiej klasie szkoły branżowej w Łódzkiem. W przerwach między myciem Klaudia może poćwiczyć zawodowe umiejętności na główce treningowej. Ale tylko loki albo farbę. Bo strzyc trzeba żywy włos. A z tym są kolejne problemy.

– Klientki są różne, czasem rozumieją, że człowiek się musi nauczyć, czasem traktują jak głupka, aż się tej całej nauki odechciewa – wyznaje Martyna, koleżanka Klaudii. W ich klasie wielozawodowej na fryzjerstwie są dwie uczennice. Klaudia przyznaje zresztą, że trafiła tu trochę z przypadku.

Zawodówki to rzadki zbieg paradoksów: politycy od lat obiecują, że zreformują, zreanimują, przywrócą rangę kształceniu zawodowemu. Przedsiębiorcy oczekują, że system zaspokoi ich głód fachowców. Tymczasem uczniów w szkołach zawodowych jest mało (w ubiegłym roku 146 tys.; w technikach 505 tys.). Ponadto ci, którzy je kończą, nader często nie mają pracy (stanowią aż 30 proc. zarejestrowanych bezrobotnych).

W rozsupłaniu tego węzła ma pomóc kolejna reforma kształcenia zawodowego, która weszła w życie we wrześniu. Władze opisują ją jako fundamentalną część zmiany systemu oświaty, po likwidacji gimnazjów i wydłużeniu nauki w podstawówkach oraz w liceach i technikach.

Czasu kształcenia w zasadniczych szkołach zawodowych nie zmieniono, trwa trzy lata. Zmieniono natomiast nazwę szkół na: branżowe. Dołożono też możliwość kontynuowania nauki w szkole branżowej drugiego stopnia dwuletniej. Będzie można w niej zrobić maturę, a później pójść na studia. Nowe szkoły branżowe (także technika) mają ściśle współpracować z pracodawcami, którzy powinni przygotowywać propozycje programów nauczania, pomagać w egzaminowaniu.

Polityka 44.2019 (3234) z dnia 29.10.2019; Społeczeństwo; s. 28
Reklama