Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Piesi wyszli na ulice

Pora na wyższe mandaty? Coraz więcej ludzi ginie na pasach

Apele mieszkańców o zmianę organizacji ruchu pozostają bez echa... aż do tragedii. Apele mieszkańców o zmianę organizacji ruchu pozostają bez echa... aż do tragedii. Marta Frej
Na pasach rozpędzone BMW zabiło mężczyznę. Szedł na plac zabaw na warszawskich Bielanach z żoną i dzieckiem. Piesi się wściekli i protestują. Czy to już bunt?
Polityka

Jest źle, zabitych przybywa – przyznaje Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. W 2018 r. wyhamował trend spadkowy, jeśli idzie o liczbę zabitych. W 2019 r. będzie jeszcze gorzej. Wydawać by się mogło, że w cywilizowanym świecie przejścia dla pieszych to azyl, gdzie można czuć się bezpiecznie. Tymczasem piesi giną najczęściej właśnie na pasach.

Wypadek

Wypadek, który oburzył opinię publiczną, był faktycznie szokujący. Niedzielne popołudnie. Ulica Sokratesa długa, prosta i ruchliwa. Po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Wąska wysepka pośrodku.

33-letni Adam, z żoną i trzyletnim synkiem Tomkiem podchodzą do przejścia. Zbliżający się samochód hamuje, staje. Mężczyzna kroczy pierwszy (żona z wózkiem tuż za nim). Świadek zezna, że Adam wychylił się do przodu, żeby spojrzeć, czy nic nie jedzie drugim pasem. Nie dostrzegł niebezpieczeństwa, bo pomarańczowe BMW było jeszcze bardzo daleko. Zbliżyło się jednak błyskawicznie. Z policyjnych ustaleń wynika, że pędziło 130 km/h. Uderzony mężczyzna został wyrzucony wysoko w górę. Spadł bezwładnie dziesięć metrów dalej. Akurat na pas do skrętu w prawo prowadzący do bloku, w którym od niedawna mieszkał z rodziną. To nowe osiedle. Dużo tu kobiet z małymi dziećmi. Wszyscy przechodzą przez właśnie to przejście w drodze na plac zabaw.

Kierowcą BMW okazał się niewiele młodszy od ofiary 31-letni mechanik mieszkający w pobliżu, miłośnik prędkości. Lubił wrzucać do internetu takie zdjęcia, jak samochodowy prędkościomierz wskazujący prędkość 260 km z podpisem: „Jeśli jedziesz do nieba, nie zabieraj pasażerów na gapę”.

Okoliczni mieszkańcy znali kierowcę z jego szaleńczych jazd. Mówią, że był piratem drogowym, ale na policji nie ma tego śladu. Nigdy nie był zatrzymywany ani karany za zbyt szybką jazdę.

Polityka 45.2019 (3235) z dnia 05.11.2019; Społeczeństwo; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Piesi wyszli na ulice"

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama