Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Dylematy nie-taty

Czy ojczym może być ojcem

Mężczyzn, którzy pełnią rolę ojczyma,
według szacunków jest w Polsce ok. 200 tys. Mężczyzn, którzy pełnią rolę ojczyma, według szacunków jest w Polsce ok. 200 tys. EpicStockMedia / PantherMedia
Ten najbardziej znany to Józef, mąż Maryi, opiekun małego Jezusa. Jest w tym zresztą pewna przewrotność, że ów – w świetle biblijnych przekazów – ojczym wyrósł przez setki lat chrześcijaństwa na wzór ojcostwa.
Ojczym może być dla dziecka ważny choćby dlatego, że wspiera jego matkę, która ma większe poczucie bezpieczeństwa.Marta Frej Ojczym może być dla dziecka ważny choćby dlatego, że wspiera jego matkę, która ma większe poczucie bezpieczeństwa.

Może w podzięce za opiekę nad synem Bóg oszczędził mężowi Maryi życiowych dylematów. Ewangeliści raz tylko odnotowują, że Józef przeżywał rozterki, na początku: czy w to iść? czy jednak nie odprawić narzeczonej, skoro spodziewa się nie jego dziecka? W decyzji miał pomóc mu anioł, który we śnie przekonał Józefa, że nie musi się bać, że to, co się dzieje, ma sens.

Współczesny ojczym, jeśli podchodzi do swojej roli serio, z dylematami zmaga się niekiedy już od porannego otwarcia oczu, jako że w rozwodzących się polskich małżeństwach dzieci wciąż na ogół zostają przy matce.

Polityka 51.2019 (3241) z dnia 17.12.2019; Społeczeństwo; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Dylematy nie-taty"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022