Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Społeczeństwo

Tryby na niby

Co drugi Polak udaje, że pracuje

Według badań Instytutu Gallupa, przeprowadzonych w 73 krajach na 1,8 mln pracowników, ponad 60 proc. zatrudnionych w Polsce tylko pozoruje, że coś robi. Według badań Instytutu Gallupa, przeprowadzonych w 73 krajach na 1,8 mln pracowników, ponad 60 proc. zatrudnionych w Polsce tylko pozoruje, że coś robi. Marcin Bondarowicz
Prezentysta to ktoś, kto siedzi w pracy, ale robi wszystko, żeby się nie napracować. A czasami nawet sabotować.
12-letnie dziecko przepracowuje średnio 10 godzin dziennie, do tego część weekendów, 14-letnie nawet więcej. I jest to głównie jałowa, bezsensowna robota.Daniel Dmitriew/Forum 12-letnie dziecko przepracowuje średnio 10 godzin dziennie, do tego część weekendów, 14-letnie nawet więcej. I jest to głównie jałowa, bezsensowna robota.

Kiermasz w centrum handlowym. Większość sprzedawców robi, co się da, żeby nie dopłacić do interesu, bo placowe tu wysokie. Ale chłopak ze stoiska z ekoserami chowa się przed klientami. Grzebie w telefonie. Odwraca się do sąsiadów, by z nimi pogadać. Słaby targ, co zrobić – mówi na koniec dnia. Na swoją wypłatę – 200 zł – zarobił, więc w porządku. A placowe? Transport? Koszt produkcji? To, że inny chłopak, producent z Podlasia, będzie stratny? To już nie jego sprawa. Miał stać – to stał.

Polityka 3.2020 (3244) z dnia 14.01.2020; Społeczeństwo; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Tryby na niby"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >