Społeczeństwo

Tryby na niby

Co drugi Polak udaje, że pracuje

Według badań Instytutu Gallupa, przeprowadzonych w 73 krajach na 1,8 mln pracowników, ponad 60 proc. zatrudnionych w Polsce tylko pozoruje, że coś robi. Według badań Instytutu Gallupa, przeprowadzonych w 73 krajach na 1,8 mln pracowników, ponad 60 proc. zatrudnionych w Polsce tylko pozoruje, że coś robi. Marcin Bondarowicz
Prezentysta to ktoś, kto siedzi w pracy, ale robi wszystko, żeby się nie napracować. A czasami nawet sabotować.
12-letnie dziecko przepracowuje średnio 10 godzin dziennie, do tego część weekendów, 14-letnie nawet więcej. I jest to głównie jałowa, bezsensowna robota.Daniel Dmitriew/Forum 12-letnie dziecko przepracowuje średnio 10 godzin dziennie, do tego część weekendów, 14-letnie nawet więcej. I jest to głównie jałowa, bezsensowna robota.

Kiermasz w centrum handlowym. Większość sprzedawców robi, co się da, żeby nie dopłacić do interesu, bo placowe tu wysokie. Ale chłopak ze stoiska z ekoserami chowa się przed klientami. Grzebie w telefonie. Odwraca się do sąsiadów, by z nimi pogadać. Słaby targ, co zrobić – mówi na koniec dnia. Na swoją wypłatę – 200 zł – zarobił, więc w porządku. A placowe? Transport? Koszt produkcji? To, że inny chłopak, producent z Podlasia, będzie stratny? To już nie jego sprawa. Miał stać – to stał.

Polityka 3.2020 (3244) z dnia 14.01.2020; Społeczeństwo; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Tryby na niby"

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021