Społeczeństwo

Feministka z koczowiska

Romska feministka

Mindra Caldarar z rodziną pokazuje w osadzie Nagrodę Równości, którą właśnie uhonorowało ją miasto Gdańsk. Mindra Caldarar z rodziną pokazuje w osadzie Nagrodę Równości, którą właśnie uhonorowało ją miasto Gdańsk. Przemysław Kozłowski
Viki Gabor wygrała Eurowizję, Mindra Caldarar zdobyła Gdańską Nagrodę Równości. Może dzięki temu Romowie przestaną się niektórym kojarzyć tylko z żebractwem. Duża w tym zasługa romskich kobiet, ciągnących w górę swoje małe społeczności.
Rumuńscy Cyganie rozjechali się po Europie i oddali najprostszemu sposobowi zarobkowania – żebractwu.Wojciech Matusik/Forum Rumuńscy Cyganie rozjechali się po Europie i oddali najprostszemu sposobowi zarobkowania – żebractwu.

Pod koniec drogi, tam gdzie kończą się zadbane domy z ogrodami, a betonowe płyty zmieniają się w piach, gdzie osiedle przechodzi w pola i nieużytki, stoi mały, różowy, odrapany dom. Przed nim toi toi i zagroda z chatą z desek, mebli, folii i Bóg wie czego jeszcze. Mieszka w niej przybyłe w lipcu z Rumunii małżeństwo z ósemką dzieci i dziewiątym w drodze. Za różowym domem, pośród drzew, jest takich chat jeszcze kilka. Żyje tu prawie 70 osób.

Przy zagrodzie pali grupka mężczyzn. Wokół biegają z krzykiem nieuspokajane przez nikogo dzieciaki.

Polityka 3.2020 (3244) z dnia 14.01.2020; Społeczeństwo; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Feministka z koczowiska"

Czytaj także

Niezbędnik

Nauki mistrza Kongfuzi

Chiński komunizm chciał odesłać nauki mistrza Kongfuzi na śmietnik historii, ale sam schodzi ze sceny. Za to autorzy azjatyckiego cudu gospodarczego chętnie kłaniają się duchowi Konfucjusza.

Adam Szostkiewicz
05.11.2019